2 grudnia 2023

Ochrona znaku towarowego i domeny internetowej – jak ją zapewnić?

Śledząc poczynania przedsiębiorców można się przekonać, że rejestracja znaku towarowego pomimo korzyści, jakie za sobą niesie, wcale nie jest tak częstym przedsięwzięciem. Okazuje się, że sporo firm korzysta ze znaku towarowego nie dokonawszy wcześniej jego rejestracji. Powodem tego jest chęć zaoszczędzenia pieniędzy czy cięcia kosztów. Pytanie tylko, czy takie działanie na dłuższą metę jest opłacalne? Przecież w każdej chwili można stracić coś, na co pracowało się latami. A wtedy już nie będzie można cofnąć czasu.

Reklamy

 

Ochrona znaku towarowego co prawda generuje pewne koszty, ale jest ważna dla biznesu. Można wyróżnić co najmniej kilka korzyści wynikających z rejestracji znaku towarowego, o których możesz przeczytać w dalszej części artykułu. Przytoczyliśmy też czyhające zagrożenia ze strony nieuczciwej konkurencji, która chce zagrozić prowadzonym przez Ciebie domenom internetowym.

Korzyści z ochrony znaku towarowego

Czy wiesz co daje ochrona znaku towarowego? Jedną z największych zalet rejestracji znaku towarowego jest otrzymanie wyłącznego prawa do używania tego znaku w sposób zarobkowy lub zawodowy na określonym terytorium. Co daje takie prawo? Przede wszystkim pozwala ono umieszczać wskazany znak towarowy na swoich produktach lub ich opakowaniach oraz wprowadzić je do obrotu pod tym znakiem towarowym.

Reklamy

Nawet jak wierzysz w uczciwość ludzką, warto zabezpieczyć się przed sytuacją, gdy ktoś zacznie posługiwać się Twoim znakiem towarowy nie otrzymawszy wcześniej od Ciebie na to zgody. Posiadając prawo ochronne na znak towarowy, możesz skutecznie walczyć i wygrywać z nieuczciwą konkurencją. Będzie przysługiwać Ci możliwość wniesienia o zaprzestanie dalszych czynności działających na Twoją niekorzyść, jak i wnioskować o otrzymanie odpowiedniej wysokości zadośćuczynienia.

Czy wiedziałeś, że znak towarowy może być źródłem zarobku? Znak towarowy posiada swoją cenę, jest wartością sam w sobie w zależności od jego renomy i dochodów, które przynosi. Daje to możliwość udzielenia odpłatnej licencji na posługiwanie się rozpoznawalnym znakiem towarowym. Na takiej właśnie licencji opiera się forma działalności zwana franczyzą.

Znaczenie symbolu R

Być może w swoim życiu miałeś okazję zobaczyć produkty, na których widniała literka R otoczona kołem ®. R jest pierwszą literą od angielskiego słowa „registered” – czyli zarejestrowany znak towarowy w Urzędzie Patentowym lub innym organie publicznym, zajmującym się ochroną własności intelektualnej. W przypadku zarejestrowanego znaku, w razie posługiwania się nim przez osobę do tego nieuprawnioną, ustawa o prawie własności przemysłowej przewiduje karę grzywny dla takiej osoby lub firmy. To, czy oznaczenie to pojawi się przy zastrzeżonym znaku towarowym zależy tylko i wyłącznie od woli uprawnionego.

O znaczeniu symbolu TM, z którym również możesz się spotkać przy znakach towarowych, przeczytasz tutaj: https://zastrzezone.pl/czym-sie-rozni-oznaczenie-r-od-tm/60,17,16.

Jakie zagrożenia mogą czyhać na domenę internetową?

I na koniec wspomnimy jeszcze o tym, jak chronić swoją domenę i stronę www, będącą jedną z największych wartości, jakie posiadasz. Istnieje cała masa naruszeń noszących miano cyberprzestępstw, które mogą zagrozić bezpieczeństwu Twojej domeny ze strony nieuczciwej konkurencji. Przykładem może być cybersquatting polegający na rejestrowaniu domen o nazwach podobnych lub identycznych z istniejącymi zastrzeżonymi znakami towarowymi lub cyberswildcatting’u wiążącym się ze składowaniem domen internetowych zawierających w nazwie konkretne słowa lub znaki towarowe, które są, lub mogą zostać w przyszłości wykupione przez zainteresowane podmioty. Widzisz zatem, że nie tylko ochrona znaku towarowego jest ważna, ale również stworzoną w oparciu o nią domenę internetową.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)