23 maja 2024

Odpowie za fałszywy alarm o podłożeniu bomby

Wczoraj dyżurny KPP w Hrubieszowie został telefonicznie poinformował przez nieznanego mężczyznę o podłożeniu ładunku wybuchowego w miejscowości Obrowiec. Policjanci dość szybko ustalili, iż był to bardzo głupi żart. Zatrzymali również autora fałszywego alarmu bombowego. Sprawcą okazał się 31 letni mieszkanie gminy Hrubieszów.

Do zdarzenia doszło wczoraj po godz. 15.00. Wtedy to nieznany mężczyzna telefonicznie powiadomił dyżurnego KPP w Hrubieszowie informując cyt: „Jak chcecie mieć wesoło to w Obrowcu znajdziecie bombę”. Po czym na zakończenie rozmowy dodał cyt: „Goodbye Rockeffeler”.

Na miejsce zdarzenia skierowano funkcjonariuszy z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko – Pirotechnicznego, którzy dokonali sprawdzeń: przystanków autobusowych, świetlicy (skąd ewakuowano 8 osób), sklepu spożywczego oraz terenu szkoły podstawowej.

W wyniku dokonanych sprawdzeń nie ujawniono żadnego ładunku pirotechnicznego. W międzyczasie policjanci ustalają dane abonenta numeru telefonu, z którego dzwoniono.

Po godzinie  20.00 z tego samego nrumeru nieznany mężczyzna ponownie telefonując informuje cyt: „Znaleźli bombkę? Nie znaleźli. A dalej w Obrowcu jest. Żegnam Panów”.

Policjanci realizując dalsze ustalenia udali się do jednego z mieszkań w miejscowości Obrowiec, gdzie miał przebywać zgłaszający te alarmy. Na miejscu wywołano nr telefoniczny tej osoby, ustalając w ten sposób „bombiarza”, którym okazał się 31-letni mieszkaniec gminy Hrubieszów. Będący na miejscu dwaj świadkowie potwierdzili, że zgłaszającym fałszywe alarmy jest właśnie ta osoba.

Mężczyznę został zatrzymany w policyjnej izbie zatrzymań do wyjaśnienia. Telefon wraz z kartą SIM został zabezpieczony do celów procesowych. Wynik badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazał u sprawcy blisko 2 promile. Jeszcze w dniu dzisiejszym złoży on wyjaśnienia w Prokuraturze.

Kodeks Karny za ten czyn przewiduje karę ograniczenia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Policja przestrzega przed podobnymi zachowaniami, które mogą mieć bardzo poważne następstwa. Trzeba zdać sobie sprawę, że Policja dysponuje coraz nowszymi metodami wykrywania tego rodzaju przestępstw. Oprócz odpowiedzialności karnej, sprawca fałszywego alarmu może zostać pociągnięty do zwrotu kosztów akcji wszystkich służb ratunkowych. W przypadku, gdy nieletni są sprawcami takich czynów, do odpowiedzialności mogą być pociągnięci rodzice lub opiekunowie.

Info: KPP w Hrubieszowie (st. asp. Jarosław Karkuszewski)