27 maja 2024

Odsłonięcie pomnika

HrubieszówHrubieszów

28 września 2009 roku o godz. 16:00 na skwerze przy ul. Rynek w Hrubieszowie odbędą się uroczystości odsłonięcia Pomnika Żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego Ziemi Hrubieszowskiej 1939 – 1945.

***

Początek godz. 15.00.
Skwer w centrum miasta – ulica Rynek.

Program uroczystości:
1. Koncert Orkiestry Wojska Polskiego
2. Uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt
3. Powitanie gości przez Przewodniczącego SKBPPP
4. Wystąpienie Burmistrza Miasta Hrubieszowa
5. Odsłonięcie pomnika
6. Apel pamięci
7. Salwa honorowa
8. Złożenie kwiatów i wieńców
9. Wystąpienia
10. Msza św. polowa w intencji ojczyzny

Patronat honorowy:
Prezydent RP Lech Kaczyński
Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa – Andrzej Przewoźnik
Wojewoda Lubelski – Genowefa Tokarska
Marszałek Województwa Lubelskiego – Krzysztof Grabczuk

Organizatorzy:
Burmistrz Miasta Hrubieszowa
Stołeczny Komitet Odbudowy Pomnika Polskiego Partyzanta

***

Uroczystości odbywać się będą w ramach obchodów Dnia Podziemnego Państwa Polskiego, a w ich ramach zaplanowano: poświęcenie i odsłonięcie pomnika, mszę świętą polową w intencji ojczyzny, apel pamięci, salwę honorową, a także złożenie wieńców i kwiatów.

Władze Hrubieszowa zwróciły się do prezydenta RP o objęcie honorowego patronatu nad uroczystością, nie zapomniano o władzach wojewódzkich oraz sekretarzu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

***

Przypomnijmy…

29 października 2008 roku, po 43 latach spokojnego „leżenia sobie” w trawie, stanął wreszcie w Hrubieszowie pomnik Polskiego Partyzanta wyrzeźbiony według projektu nieżyjącego Stanisława Momota (zmarł w 1989 roku).

Pomnik wyrzeźbił zespół artystów z Jarosławia, a zainstalowała na cokole firma z Grabowca. Ma on prawie 6 m wysokości i waży ponad 9 ton.

Granitowe bryły ze Strzegomia sprowadził na początku lat 60. Stefan Momot, partyzant i rzeźbiarz, który jednocześnie zaprojektował pomnik. Monument przedstawiający sylwetkę partyzanta z karabinem autor dedykował poległym kolegom z oddziałów partyzanckich na ziemi hrubieszowskiej.

W 1977 roku projekt zyskał pozytywną opinię Związku Polskich Artystów Plastyków. Czas mijał, pomnika jednak nie budowano. Dlatego Momot kamień z niedokończoną rzeźbą przekazał w 1995 roku na rzecz miasta. Od tamtej pory bryła leżała w trawie.

W końcu akowcy zwrócili się do władz miasta z prośbą o dokończenie dzieła. Społeczny Komitet Budowy Pomnika w Hrubieszowie doprowadził do wykonania ostatecznego projektu budowy fundamentów oraz sposobu montażu cokołu, uzyskano akceptację nazwy i inskrypcji pomnika w Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

________________________________________________

Hrubieszow LubieHrubie 2009