18 lipca 2024

Oficjalne otwarcie Jubileuszowego Roku 100-lecia Gimnazjum i Liceum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie

W sobotę 10 czerwca oficjalnie otwarto Jubileuszowy Rok 100-lecia Gimnazjum i Liceum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

Reklamy

 

Niezmiernie miło było nam gościć wszystkich przybyłych na tak ważną dla szkoły uroczystość. Piknik rodzinny pod hasłem „Urodziny Stulatki” łączył wszystkie istotne dla życia szkoły elementy – „korzenie i skrzydła”. Oficjalnego otwarcia dokonała pani dyrektor Alicja Borkowska , a pieczęcią tego aktu została „belgijka”, odtańczona wspólnie przez uczestników pikniku.

Z radością witaliśmy naszych Absolwentów, którzy uczestnicząc w spotkaniu, podzielili się wspomnieniami o swoich wychowawcach, nauczycielach, rówieśnikach i wspólnych przeżyciach (jak się okazuje – wcale nie takich grzecznych). Poplenerowa wystawa uczniowskich fotografii, pt. „Cudze chwalicie – swego nie znacie”, ukazująca czar Hrubieszowa i Lubelszczyzny, współtworzyła klimat auli szkolnej, gdzie mieściła się „Kawiarenka wspomnień”. Tam, przy cieście i filiżance herbaty, goście wracali do czasów młodości na kartach kronik szkolnych. Każdy, kto choć przez chwilę związał się z tymi murami, stawał się ich kolejną cegiełką. Cieszymy się, że to właśnie my wszyscy możemy być świadkami doniosłego momentu w historii naszej Alma Mater, jakim jest 100-lecie jej trwania.

Reklamy

Na dziedzińcu przygotowana była scena dla artystów szkolnych. Zagościli na niej:

•    wokaliści: Katarzyna Cencelewicz, Bartek Brodaczewski, Weronika Patyjewicz, Dominika Kicia, Maja Pudłowska, Ewelina Szewczuk i Iza Ciesielczuk,

Reklamy

•    zespół muzyczny „Ulica 30”,

•    Cheerleaderki: Weronika Grzyb, Julia Wiśniewska, Julia Majewska, Julita Świeca

•    tancerze: Aleksandra Chłopeniuk, Klaudia Szendrek, Weronika Tomaszczuk, Konrad Łukiewicz (absolwenci), Bartek Tomaszczuk, Konrad Gieleta,

•    kl. I dg – zabawy dla dzieci

•    szkolna drużyna ratownictwa przedmedycznego

•    paramilitarna grupa „Strzelec”

•    grupa „Iluzja”

Piknik po mistrzowsku poprowadzili ze sceny nasi konferansjerzy, którzy z właściwym sobie humorem kierowali tym, co działo się przed oczami widzów. Piątka na piątkę to: Agnieszka Ożóg, Milena Feliksiak, Joanna Tokarz, Cezary Olejarz i Marek Lis.

Dziedziniec pomieścił nie tylko scenę. Pod namiotami rozstawione były stanowiska, które tętniły życiem. Punkt Informacyjny spełniał swoje zadania. Rozdawane tam były ulotki z niezbędną do poruszania się po szkole wiedzą, jubileuszowe balony i ciasteczka. Tuż obok, ciągnąc losy, każdy mógł sprawdzić, jak bardzo sprzyja mu fortuna. Na szczęście wszyscy mogli liczyć na szkolne gadżety i inne niespodzianki. Żołnierze serwowali przepyszną grochówkę, której trudno się było oprzeć, więc nic dziwnego, że wciąż w naszej polowej kuchni był stały ruch. Prezentowały się szkolna drużyna ratownictwa przedmedycznego i paramilitarna grupa „Strzelec”.  Samorząd Uczniowski tego dnia pod swoją opiekę wziął najmłodszych, którzy nas odwiedzili. Zapewnił im wielką zjeżdżalnię, przejażdżki konne (dzięki wielkie dla Oli Richter i Igi Patyjewicz), malowanie buzi, balonikowe stworki. Częstował ich kolorowymi muffinkami, watą cukrową, popcornem i napojami. Wszyscy mogli także liczyć na szkic portretu autorstwa uczennic III klasy gimnazjum, Matyldy Ślażyńskiej i Pauliny Janickiej. Dzieciom przez cały czas trwania festynu towarzyszyło 11 bohaterów ulubionych bajek i kreskówek. Zdjęcie z Kapitanem Ameryką lub Czerwonym Kapturkiem? – To dla nas żaden problem!

Rolą szkoły jest przede wszystkim nauczanie. Stąd też miejsce na placu szkolnym zajęły zespoły uczniów, którzy pod okiem swoich nauczycieli przygotowali i prezentowali różnego rodzaju ciekawe doświadczenia, widowiskowe pokazy i interesujące ćwiczenia z zakresu biologii, chemii, fizyki i matematyki. Stoisko warsztatowe „Nauka górą” przyciągnęło wiele dzieci, które mamy nadzieję jeszcze bardziej polubią przyrodę i jej fascynujące zjawiska. Na eksperymenty z zaciekawieniem spoglądali także dorośli i z pewnością przypomnieli sobie niejedną lekcję, np. wybuchową chemię czy naelektryzowaną fizykę.

Wszyscy goście mogli zajrzeć w każdy zakamarek budynków szkolnych. Mieli możliwość z bliska przyjrzeć się bibliotece, pracowniom przedmiotowym, obiektom sportowym i ich wyposażeniu. Aby to ułatwić, 10 czerwca zorganizowaliśmy także Dzień Otwarty.  W hali sportowej można było zobaczyć rozgrywki sportowe : w kosza, w siatkówkę i w tenisa stołowego. W patio młodzież i dzieci próbowały swoich sił w szachy. W poszczególnych salach przedstawiano ofertę edukacyjną liceum. Z myślą głównie o gimnazjalistach przygotowano prezentacje promujące konkretne klasy oraz przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym. Młodzież uczestniczyła więc w zajęciach z matematyki, fizyki, biologii, chemii, geografii, języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, języków obcych i informatyki. Podczas warsztatów królowały quizy, zagadki, różnego rodzaju gry, włącznie z grą terenową oraz komputerową „Heroes 3”, filmiki, a nawet odgrywane na żywo scenki teatralne. Zadowolenie malujące się na buziach odwiedzających potwierdzało pożyteczne spędzenie czasu, a dla nas było powodem do ogromnej satysfakcji.

Wyrażamy słowa podziękowania osobom i instytucjom, które zaoferowały nam swoje usługi i sprzęt. Mogliśmy liczyć także na ich finansowe wsparcie. Pomocą służyli nam:

Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta, Hrubieszowski Dom Kultury, Agencja Artystyczno – Weselna „Bruno”, Zakład Fotograficzny Foto – Wrzos, Zakład Karny w Hrubieszowie, 2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy, Ciesielczuk Wojciech i Zofia Agroturystyka, Rodzicielskie Koło Szkolne.

Dziękujemy, że byliście z nami w sobotę. Zapraszamy do współpracy w trakcie Roku Jubileuszowego. Do zobaczenia na obchodach 100-lecia szkoły w dniach 8 – 9 czerwca 2018 r.

 

Zespół Szkół nr 2 w Hrubieszowie