Opakowania w e-commerce

Rynek e-commerce rozwija się wyjątkowo szybko i dynamicznie. Coraz więcej internautów jest jednocześnie e-konsumentami. Z roku na rok, co logiczne, w sektorze tym zaostrza się też konkurencja. Klient, mający dosłownie na wyciągnięcie ręki dużą liczbę sklepów, staje się bardziej świadomy, zwracając uwagę na szereg różnych aspektów, począwszy od ceny, poprzez komunikację z obsługą sklepu, a skończywszy na bezproblemowym dostarczeniu paczki pod jego drzwi. Duże znaczenie w branży e-commerce ma pakowanie produktów przeznaczonych do wysyłki. Jakie opakowania w e-commerce sprawdzą się najlepiej? Jak zapakować produkty, by dotarły do odbiorcy bez szwanku i wywarły na nim tylko dobre wrażenie? Oto garść informacji.

Pakowanie produktów – codzienność w e-commerce

Niezależnie od tego, jaki produkt będzie kupował klient, zastosowanie opakowania w e-commerce jest po prostu konieczne, a wysyłka bez niego najzwyczajniej niemożliwa. Jednak poza tą najbardziej oczywistą funkcją, materiały opakowaniowe pełnią też inne ważne role. Przede wszystkim powinny więc odpowiednio zabezpieczać wysyłany towar w trakcie transportu, stanowiąc jak najlepszą ochronę przed jego uszkodzeniem, zniszczeniem czy zgubieniem. Z tego też względu liczy się ich wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Nawet jeśli dany produkt ma solidne oryginalne opakowanie, warto zapakować je w dodatkowy karton, a jeżeli nie ma takiej konieczności – choćby owinąć folią stretch czy też zabezpieczyć foliopakiem kurierskim. Czarna folia stretch może przy tym stać się dodatkowym zabezpieczeniem przesyłki przed wzrokiem osób trzecich. Świetną ochroną dla delikatnych produktów będzie natomiast folia bąbelkowa – czy to jako wypełniacz wewnątrz kartonu, czy też jako element koperty.

Jakie inne role mają opakowania w e-commerce?

Z uwagi na rosnącą z roku na rok konkurencję, nie bez znaczenia staje się też pierwsze wrażenie, któremu ulegnie klient otrzymujący do swoich rąk opakowanie z zamówionym towarem. Zastanawiając się więc nad tym, jak zapakować produkty, warto mieć też na uwadze względy estetyczne. Nadanie paczce schludnego wyglądu to w dzisiejszych czasach niemal konieczność, dobrze świadcząca o sprzedawcy i jego podejściu do każdego konsumenta. I wreszcie opakowania w e-commerce są również nośnikiem reklamowym. Mogą to być spersonalizowane pudełka czy też folie stretch (https://opaksystem.pl/pl/c/Folia-stretch/61) lub taśmy pakowe z nadrukiem. Najczęściej umieszcza się tam nazwę sprzedawcy, jego adres internetowy, logo marki czy też informacje o promocjach.

Jak zapakować produkty do wysyłki?

Pakowanie produktów zależeć będzie w dużej mierze od tego, jaki rodzaj towaru ma być wysyłany. W każdym jednak wypadku należy wybrać solidny i wytrzymały karton (klapowy lub fasonowy), foliopak czy też kopertę bąbelkową . Towar wewnątrz opakowania bardzo często wymagał będzie dodatkowej ochrony w postaci folii bąbelkowej, papieru nacinanego czy wypełniacza np. w formie granulatu. Z zewnątrz opakowania zabezpieczyć należy natomiast folią stretch i taśmą pakową, które, jak już wspomnieliśmy wyżej, mogą być także nośnikiem reklamowym.

Podsumowując, pakowanie produktów do wysyłki to etap, którego nie warto bagatelizować. Nieodpowiednio zapakowany i nienależycie zabezpieczony towar może podczas wysyłki ulec uszkodzeniu, co wygeneruje dodatkowe koszty. I nie chodzi tu jedynie o zwrot pieniędzy za zniszczony produkt. Niezadowolony klient najpewniej nie zdecyduje się już na następne zakupy w Twoim sklepie. Co więcej, może też wystawić negatywne opinie, które – jak powszechnie wiadomo – rozchodzą się lotem błyskawicy dużo szybciej niż te pozytywne. Jeśli szukasz sprawdzonych materiałów opakowaniowych, ich szeroki wybór ma w swojej ofercie firma Opak-System.

­

(tekst i fot. mat. partnera)