Oświetlenie schodowe led – jak skomponować swoje schody?

Na rynku osprzętu oświetleniowego znaleźć możemy setki produktów pozwalających na ciekawe oświetlenie posiadanego domu lub mieszkania. Wśród nich znaleźć można oprawy, taśmy i listwy oświetleniowe o zastosowaniu ogólnym, ale też szereg produktów dedykowanych dla wyraźnie określonych zastosowań, w których najlepiej sprawdzają się w praktyce oraz pozwalają uzyskać ciekawy efekt świetlny i wizualny. Do tej grupy produktów należą takie elementy oświetlenia schodowego led. Jak sama nazwa wskazuje, są to listwy, oprawy, włączniki, sterowniki oraz inne elementy instalacji oświetleniowych, które skonstruowane zostały specjalnie na potrzeby wykorzystania przy projektowaniu i wdrażaniu systemów schodowych.

Reklamy

Materiał reklamowy

 

Dostępne w ofercie poszczególnych producentów i dystrybutorów produkty i akcesoria pozwalają na stworzenie zaawansowanych systemów oświetleniowych, kontrolowanych za pomocą gestu lub ruchu. Dzięki wykorzystaniu specjalnie w tym celu zaprojektowanych sensorów (czujników) ruchu, połączonych w jednym układzie ze sterownikami ledowymi, pozwalającymi na sterowanie zainstalowanymi żarówkami i taśmami ledowymi, możliwe jest wyposażenie schodów, korytarzy lub ciągów komunikacyjnych w oświetlenie włączające się oraz wyłączające wraz z wejściem na kolejne stopnie lub przejściem do kolejnej części pomieszczenia. Oświetlenie schodowe led może być też włączane przy pomocy gestów (np. poprzez przeciągnięcie dłoni przez specjalny czujnik sensoryczny) albo też za pomocą standardowych włączników oświetleniowych. Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, aby projektowany przez nas układ pozwalał na włączanie i wyłączanie oświetlenia przy pomocy kilku włączników rozmieszczonych na różnych poziomach schodów, co jest szczególnie istotne w przypadku ciągów komunikacyjnych obejmujących kilka pięter lub zlokalizowane wprawdzie na jednym poziomie, ale obejmujące swoim obszarem znaczne powierzchnie.

Planując oświetlenie schodowe led warto zastanowić się, w którym miejscu umieścić źródła oświetlenia. Coraz częściej zamiast opraw i żarówek montowanych w ścianach korytarzy i półpięter, konsumenci wybierają oprawy oświetleniowe poziome, montowane na samych schodach i podłodze. Tego rodzaju rozwiązania zalecane są przede wszystkim w obiektach użyteczności publicznej, hotelach i innego rodzaju obiektach komercyjnych i biurowych. Poza niebanalnym i przyciągającym uwagę wyglądem, ułatwiają one poruszanie się po schodach, ciągach komunikacyjnych i korytarzach, wyznaczając drogę strugami światła. Kolejną zaletą tego rodzaju rozwiązań jest mniejszy koszt zużycia energii elektrycznej. Dobrze zaprojektowany układ oświetleniowy w ciągu komunikacyjnym, wyposażony w czujniki włączające i wyłączające światło w zależności od natężenia ruchu wewnątrz pomieszczenia, pozwalają uniknąć sytuacji, w których określony korytarz lub schody pozostają przez cały czas oświetlone silnym światłem, pomimo tego, że nikt w danej chwili z nich nie korzysta. Użycie z kolei ściemniaczy pozwala na sterowanie oświetleniem schodowym led i dopasowanie natężenia światła do stopnia zaciemnienia pomieszczenia.

Więcej informacji na: www.eled.pl


fot. mat. sponsora