Otwierasz startup? Wybierz odpowiednie biuro rachunkowe!

Startupy tak jak wszystkie inne biznesy, posiadają swoje obowiązki formalne względem fiskusa. Właśnie dlatego warto pomyśleć wtedy o skorzystaniu z fachowej pomocy dobrych biur rachunkowych specjalizujących się w obsłudze takich działalności!

 

Sponsorowane

Startup to specyficzna forma działalności, która nie jest jeszcze w pełni zwykłą firmą. Startupy są innowacyjnymi projektami (często na pograniczu finansów oraz IT – fintech), które dopiero poszukują skalowalnego, rentownego i powtarzalnego modelu biznesowego. Startupy mają swoje obowiązki formalne, w tym między innymi te prawne i księgowe.

W Polsce powstaje coraz więcej startupów. Tego typu działalności najczęściej rozwijają się na gruncie innowacji. Bardzo często wykorzystują w swojej działalności zaawansowane rozwiązania IT, w tym między innymi mają do czynienia z zarobkami z aplikacji mobilnych czy blockachainem. Rozwiązania te wciąż nie mają całkiem jasnych i prostych regulacji prawnych. Obsługa ich wymaga więc biegłości i doświadczenia. Wobec tego biuro rachunkowe, które ma prowadzić księgowość startupu, powinno także podążać za jego potrzebami, by zapewnić mu profesjonalną i kompleksową obsługę. Na co warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze tego typu usług?

Jakie potrzeby księgowe mają startupy?

Startupy w zależności od formy prawnej mają inne formy rozliczenia. Najczęściej są to spółki z o.o., chciaż niedługo trend może zmienić się na rzecz nowej formy prawnej – Prostej Spółki Akcyjnej (PSA), której powołanie jest właśnie odpowiedzią na zapotrzebowanie startupów. W zależności od formy prawnej, księgowość startupu może bazować na jednej z trzech form rozliczeń, a mianowicie na ryczałcie ewidencjonowanym, na księdze przychodów i rozchodów (uproszczona księgowość) albo też na pełnej księgowości (księgi rachunkowe).

Warto jednak zaznaczyć, że startupy nie tylko wymagają wsparcia w zakresie standardowych rozliczeń księgowych. Ze względu na specyfikę tego typu działalności konieczne jest także prowadzenie szeregu innych spraw formalnych, które będą wymagały posiadania fachowej wiedzy w dziedzinie finansów. Czym zatem powinno wyróżniać się dobre biuro rachunkowe przeznaczone dla osób prowadzących startup?

Dobre biuro rachunkowe dla startupu – czyli jakie?

Nie każde biuro rachunkowe będzie dobrym wyborem dla startupu. Niektóre biura nie oferują tak szerokiej gamy usług, które będą potrzebne również w nowoczesnej działalności typu startup, gdyż bardzo często poszukują one dopiero odpowiedniego modelu, a także mogą korzystać z różnych form finansowania, dlatego też zadaniem biura rachunkowego będzie wtedy prowadzenie odrębnej ewidencji kosztów.

Dobre biuro rachunkowe dla startupu powinno:

  • posiadać rozeznanie w nowoczesnych metodach finansowania,
  • prowadzić rozliczenia transakcji opartych o blockchain i transakcji walutowych,
  • oferować raportowanie zarządcze,
  • pozwalać na prowadzenie odrębnej ewidencji kosztów (w przypadku dotacji),
  • rozliczać zarobki z aplikacji mobilnych,
  • zapewniać usługi doradcze w ramach podatków, prawa,
  • pomagać w założeniu działalności gospodarczej, rejestracji spółki.

Podsumowując, księgowość startupu różni się od księgowości zwykłego przedsiębiorstwa. Właśnie dlatego wybór odpowiedniego biura rachunkowego posiada tutaj tak duże znaczenie. Warto zatem zdecydować się na takie, które będzie posiadało doświadczenie w tym zakresie!

Więcej: https://keep-going.pl/

 

(tekst i fot. mat. partnera)