24 lipca 2024

Papuga z Dołhobyczowa zamieszka w ZOO [ZDJĘCIA]

Zagrożoną wyginięciem papugę Żako wykryli funkcjonariusze Oddziału Celnego w Dołhobyczowie podczas próby wwiezienia jej do Polski.

Reklamy

2 listopada 2022 r. funkcjonariusze Oddziału Celnego w Dołhobyczowie, kontrolując wjeżdżający do Polski samochód osobowy, trafili na żywą papugę Żako. Ptaka próbował wwieźć podróżny z Ukrainy. 

Papuga Żako jest objęta międzynarodową ochroną zgodnie z przepisami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Na jej przewóz wymagane są odpowiednie dokumenty, których nie posiadał podróżny. 

Reklamy

­

Przeciwko mężczyźnie wszczęte zostało postępowanie karne. Czyn przez niego popełniony zagrożony jest karą pozbawienia wolności nawet do 5 lat. 

Reklamy

Papuga trafiła do ogrodu zoologicznego w Zamościu.

***

Międzynarodowy handel dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem reguluje Konwencja Waszyngtońska (CITES). Celem konwencji jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem poprzez m.in. kontrolę i ograniczanie międzynarodowego handlu – zarówno żywymi okazami, jak też ich częściami i produktami pochodnymi.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw.

­

­

info i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie / Michał Deruś


Zobacz też:

Gmina Hrubieszów: 12-latek zamknął matkę w domu, zabrał kluczyki od Peugeota i ruszył z siostrą na przejażdżkę

Gmina Hrubieszów: 12-latek zamknął matkę w domu, zabrał kluczyki od Peugeota i ruszył z siostrą na przejażdżkę


Zerknij na Instagram →