Pedagogiczne fascynacje ubrane w fabuły powieści

Czym jest świadomość pedagogiczna? Jakie przeżycia determinują ukształtowanie charakterologiczne człowieka? Czego możemy nauczyć się od postaci literackiej? Co słychać w prywatnym życiu i jak powstają książki Ewy Nowak? To tylko przykładowe treści, w jakie obfitowało spotkanie autorskie zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Hrubieszowie.

Reklamy

Ewa Nowak – pisarka i publicystka, pedagog i terapeuta, autorka felietonów, opowiadań oraz powieści dla dzieci i młodzieży.

Jej twórczość podpowiada, jak sobie radzić w domu i w szkole, w dobrych i złych chwilach, z przyjaciółmi i z rodzicami. Odnosi się do wartości takich jak uczciwość, szczerość wobec siebie i innych, przyjaźń, miłość i szacunek dla drugiego człowieka.

Książki tej autorki cechuje intelektualny humor połączony z celnością opisywania rzeczywistości. Wielbiciele książek Ewy Nowak mogli skonfrontować te informacje na spotkaniu autorskim.

Od 2 lat przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hrubieszowie działa Dyskusyjny Klub Książki, który powstał w ramach ogólnopolskiego programu Instytutu Książki. Dzięki jego prężnej działalności mieszkańcy Hrubieszowa mogli w dniu 25 października 2012 o godz. 1700 spotkać się z pisarką Ewą Nowak.

Uczestnicy dali się zarazić energią pisarki, która przez ponad godzinę mówiła o sobie, swojej rodzinie, pisaniu, bohaterach oraz ogólnie o wychowaniu i kierunkowo o kontekście powstawania konkretnych postaci z jej powieści. Nie zabrakło dygresji, wtrąceń o gustach czytelniczych, pochodzeniu imion „powieściowych” zwierząt czy praktyki pedagogicznej autorki. Na zakończenie były autografy, pamiątkowe zdjęcia, uczestnicy jeszcze długo po spotkaniu prowadzili kuluarowe rozmowy.

Cieszy nas, że pisarka wyjeżdżając z grodu nad Huczwą była zadowolona i uśmiechnięta.

 

Tekst: MBP w Hrubieszowie