Pierwsza pomoc w Trójce

W dniach 9 – 13 marca w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Hrubieszowie została przeprowadzona akcja pod hasłem „Pamiętaj!!! Udziel pierwszej pomocy… Ty także możesz jej kiedyś potrzebować.”

Reklamy

 

Pierwsza pomoc przedmedyczna ma ogromne znaczenie dla zdrowia lub życia każdego człowieka. Zanim dotrą ratownicy mija sporo czasu, a każda sekunda się liczy. Dlatego dobrze byłoby, gdyby każdy z nas znał podstawy udzielania pierwszej pomocy, aby każdy wiedział jak zachować się w różnych przypadkach, które spotykamy w swoim życiu.

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Hrubieszowie została przeprowadzona akcja pod hasłem „PAMIĘTAJ !!! Udziel pierwszej pomocy… Ty także możesz jej kiedyś potrzebować.”

Reklamy

W ramach tej akcji  wszyscy uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum zostali przeszkoleni i uzyskali  elementarne podstawy  pierwszej pomocy  przedmedycznej.

Zajęcia odbyły się w dniach 9 – 13 marca br. Organizatorami szkolenia byli nauczyciele naszej szkoły przygotowani do prowadzenia zajęć edukacyjnych w zakresie udzielania I pomocy. Koordynatorem szkolnej akcji był pan Dominik  Stajszczyk, który również przeprowadził warsztaty szkoleniowe w klasach IV – VI i gimnazjum. Za przeprowadzenie zajęć w młodszej grupie wiekowej klas 0 – III  odpowiedzialna była pani Agnieszka Handziuk  i pani Ewa Janicka.  Zajęcia prowadzone były  metodami aktywnymi przy użyciu nowoczesnych form nauczania takich jak: prezentacje multimedialne, ćwiczenia praktycznych technik udzielania pomocy, pokazy.

Każda klasa odbyła dwugodzinne zajęcia, podczas których omawiano najczęstsze przypadki zagrażające zdrowiu lub życiu człowieka. Uczniowie zapoznali się z najnowszymi wytycznymi Krajowej Rady Resuscytacji. Swoje umiejętności udzielania pierwszej pomocy  sprawdzili w części praktycznej tych  ciekawych i bardzo potrzebnych zajęć.

 

Uczniowie nauczyli  się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy, gdyż nawet skomplikowanie brzmiąca resuscytacja to w rzeczywistości kilka prostych działań. Jednak od tego ,czy znajdzie się ktoś, kto je prawidłowo wykona, może zależeć czyjeś życie. Uczniowie zapoznali się z czynnościami wykonywanymi kolejno w trakcie udzielania pierwszej pomocy tzw. łańcuchem przeżycia. Przypomnieli sobie jak wzywa się pomoc. Potrafią zdefiniować osobę przytomną i nieprzytomną oraz ocenić ich stan. Potrafią wymienić numery alarmowe, ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej i wiedzą kiedy taką zastosować. Nauczyli się jak wykonać wdechy ratownicze, a także jak uciskać klatkę piersiową  poszkodowanego. Pomogły w tym ćwiczenia praktyczne z fantomami. W młodszej grupie wiekowej   w zajęciach wzięła udział również  pielęgniarka szkolna, która  przypomniała jak zachować się w czasie omdlenia, krwotoku czy złamania.

Mamy nadzieję, że ta lekcja pomocy drugiemu człowiekowi, niezbędna nagle i wszędzie, sprawi, że nasi uczniowie będą wiedzieli jak zachować się w nagłych sytuacjach wymagających  szybkiego działania, które mogą uratować komuś życie. 

 

 

Marta Słupna / ZSM nr 3