Pikieta w Hrubieszowie. SNAP i „Nie lękajcie się” upomniały się o prawa ofiar księdza – pedofila z Kalinówki

SNAP, największa międzynarodowa organizacja walcząca z pedofilią w Kościele i Fundacja „Nie lękajcie się”, zrzeszająca ofiary księży – pedofili z Polski, zorganizowały w Hrubieszowie pikietę w obronie pokrzywdzonych przez księdza Stanisława G., byłego proboszcza w parafii Kalinówka na Zamojszczyźnie.

Reklamy

 

By upomnieć się o prawa ofiar duchownego – dzieci i ich rodzin  – 17 listopada o godz. 11:00 zorganizowana została pikieta przed siedzibą Kurii w Zamościu. Przedstawiciele SNAP i Fundacji „Nie lękajcie się”, którzy sami padli ofiarą nadużyć seksualnych ze strony księży, stawili się przed siedzibą biskupa zamojsko – lubaczowskiego ze zdjęciami dzieci skrzywdzonych przez księży pedofilów.

– Chcemy w ten sposób wyrazić swój sprzeciw wobec bierności zamojskiej Kurii, która wprawdzie pod wpływem nacisków mediów zadeklarowała pomoc ofiarom i ich rodzinom, jednak  są to tylko słowa. Bo biskup zamojsko-lubaczowski w tej sprawie nie zrobił nic! – mówi Barbara Blaine, Prezydentka SNAP Network.

W obronie skrzywdzonych dzieci i ich rodzin z parafii Kalinówka stanęła również Fundacja „Nie lękajcie się”, wspierająca ofiary księży pedofilów. Wysłuchała ich przedstawicielka Komitetu ONZ do spraw Dzieci. Teraz o pomoc dla nich upomina się SNAP Network, zrzeszająca ponad 10 000 ofiar księży-pedofilów.

– Organizując pikietę, chcemy „wykrzyczeć” światu, że pedofilia jest zbrodnią! Straszną zbrodnią, która okalecza ofiary księży pedofilów w Stanach Zjednoczonych, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Meksyku, Senegalu ale także w maleńkiej Kalinówce. – mówi Marek Lisiński, Prezes Fundacji Nie lękajcie się.

Celem pikiety było także zwrócenie uwagi na to, że całkowitą winę za to ponosi sprawca i osoby, które pedofilię ukrywają. Zaś pokrzywdzeni są zostawieni samym sobie. Bez wsparcia, bez zrozumienia, z poczuciem winy.

Podobną demonstrację SNAP i Nie lękajcie się zorganizowała także 17 listopada o godz. 13:00 przed kościołem św. Mikołaja w Hrubieszowie, gdzie do Domu Seniora przy parafii, trafił pedofil z Kalinówki.

 

Więcej o dzisiejszej akcji na:

https://www.facebook.com/NieLekajcieSie/

http://moje.radio.lublin.pl/pikietuja-w-obronie-osob-molestowanych-przez-ksiezy.html Audio

 

***

 

W materiale prasowym przesłanym do redakcji LubieHrubie przez SNAP i Fundację „Nie lękajcie się” czytamy:


Dlaczego będziemy pikietować?? Sprawa księdza Stanisława G.

Sąd Rejonowy w Zamościu w całości uznał winę księdza Stanisława G., byłego proboszcza parafii Kalinówka na Zamojszczyźnie. I skazał go (22 września br.) na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat próby. Duchowny oskarżony był o molestowanie pięciu dziewczynek. Wciąż jest księdzem.

Kłopoty duchownego zaczęły się we wrześniu 2014 r., gdy rodzice jednej ze skrzywdzonych dziewczynek poskarżyli się na niecne zachowania księdza prokuraturze. Podczas śledztwa wyszło na jaw, że Stanisław G. molestował dzieci na lekcji religii i podczas przygotowań do I Komunii. Jedna z matek mówiła śledczym, że ksiądz włożył córce rękę w majtki, dotykając jej nagich pośladków. Zrobił to w czasie, gdy dziewczynkę wezwał do odpowiedzi. Inna opowiadała, że  kiedy jej dziecko zaliczało komunijne pytania i stało przy biurku proboszcza, on włożył jej rękę pod bluzkę. Jeszcze inna zeznała, że proboszcz dotykał piersi jej córki podczas, gdy ubierała w kościele choinkę. Potwierdzały to dzieci, przesłuchiwane w sądzie w obecności psychologa i prokuratora. Nie konfabulowały, a ich zeznania uznano za wiarygodne.

Po dziesięciu miesiącach śledztwo zakończyło się aktem oskarżenia. Prokuratura Rejonowa w Zamościu oskarżyła Stanisława G. o dopuszczenie się tzw. innych czynności seksualnych wobec małoletnich poniżej lat 15. Chodziło o pięć dziewczynek. Według śledczych duchowny molestował je od września 2009 do czerwca 2014 r., cztery z nich po kilkanaście (!) razy. Ksiądz przyznał się do trzech czynów i odmówił składania wyjaśnień. Zaś biegli psychiatrzy, którzy badali kapłana, uznali, że jest poczytalny i może odpowiadać karnie przed sądem.

Ksiądz wobec którego wysunięto tak poważne zarzuty, wciąż uczył dzieci. Dopiero po oskarżeniu go o molestowanie zareagowała zamojska Kuria. Odwołała go z funkcji proboszcza i przeniosła do Domu Seniora przy parafii św. Mikołaja w Hrubieszowie.

Sąd uznał w całości winę Stanisława G. Skazał go na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat. Zakazał mu „na zawsze prowadzenia działalności związanej z edukacją i opieką nad małoletnimi”. Wymierzył mu również grzywnę w wysokości 3 tys. zł oraz nakazał wypłacić na rzecz pełnomocnika pokrzywdzonych (był nim prawnik Fundacji „Nie lękacie się”) oraz występujących w roli oskarżycieli posiłkowych rodziców dziewczynek po 588 zł. Obciążył go także kosztami procesu – 7970 zł. Wyrok nie jest prawomocny.

Molestowanie dzieci, jakiego dopuścił się duchowny, było zagrożone karą od 2 do 12 lat więzienia. Prokuratura wnioskowała o trzy lata bezwzględnego pozbawienia wolności. Wyrok jest skandalicznie niski. Zamojska prokuratura zapowiedziała, że odwoła się od wyroku. Apelację złoży również prawnik Fundacji „Nie lękajcie się”, która przed sądem reprezentowała rodziców pokrzywdzonych dzieci.


***


SNAP Network to istniejąca od ponad 25 lat niezależna organizacja pozarządowa zrzeszająca ponad 10 000 ofiar molestowania przez księży z 56 krajów. Jest to największa, najstarsza i najbardziej aktywna grupa wsparcia dla osób skrzywdzonych przez duchowieństwo (nie tylko księży, lecz również ministrantów, biskupów, diakonów, zakonnice i innych).

Więcej informacji na:

www.snapnetwork.org

 

Fundacja Nie lękajcie się powstała w 2013 r. założona przez odważnych ocalonych molestowania. Jej głównym celem jest wsparcie ofiar molestowania przez księży-pedofilów oraz ochrona ich praw poprzez działanie na rzecz doprowadzenia do  sprawców do odpowiedzialności.

Więcej informacji na: www.nielekajciesie.org.pl

 

 

źródło: nielekajciesie.org.pl, moje.radio.lublin.pl