Plecaki dla pierwszoklasistów pod lupą – na co zwrócić uwagę

Rozpoczęcie pierwszej klasy to nie tylko spory stres dla dziecka, ale także i dla rodziców. Czy dziecko poradzi sobie w szkole? Czy szybko się zaadaptuje? Na pewno im dorośli będą spokojniejsi, tym łatwiej także dziecku będzie przebrnąć przez nowe wyzwania. Na początek, w ramach relaksu zacznijmy od wyboru dla naszej pociechy odpowiedniego plecaka. Poniższy poradnik powinien ułatwić rodzicom to jedno z przyjemniejszych zadań związanych z przygotowywaniem dziecka do rozpoczęcia szkoły.

 

Zdrowie na pierwszym miejscu – wybierzmy lekki plecak o niedużych gabarytach

Ortopedzi i rehabilitanci podnoszą alarm. Plecaki dzieci są zbyt ciężkie i przyczyniają się do poważnych problemów zdrowotnych kręgosłupa, a także wpływają na kształtowanie się wadliwej postawy ciała. Miejmy to na uwadze podczas zakupu plecaka, ale także i później w trakcie roku szkolnego. Obowiązkiem rodzica jest sprawdzanie, czy dziecko nie nosi przypadkiem do szkoły w plecaku zbędnych przedmiotów. Plecak dla pierwszoklasisty nie powinien ważyć więcej niż 1 kg, a jego gabaryty powinny być nieco mniejsze od tradycyjnych plecaków szkolnych. Przyjmuje się, że plecaki dziecka rozpoczynającego szkołę nie powinny przekraczać wymiarów: 40 x 30 x 20 cm.

Jakość materiałów – jedna z istotniejszych kwestii

Wybierajmy dla najmłodszych dzieci tylko i wyłącznie plecaki renomowanych producentów, posiadające odpowiednie atesty. Taki plecak dla pierwszoklasisty będzie na pewno wykonany z wysokogatunkowych i w pełni bezpiecznych dla zdrowia dziecka materiałów. Nigdy nie dajmy się skusić bardzo niskimi cenami. Plecak dodatkowo powinien być wyposażony w specjalny system wentylacyjny, który będzie pomagał w odprowadzaniu wilgoci zwłaszcza podczas upalnych dni. Głównie polega to na zastosowaniu oddychającej siatki na plecach oraz na szelkach plecaka. Materiał, z jakiego uszyty jest plecak powinien być przyjemny w dotyku, nieprzemakalny, odporny na zabrudzenia oraz łatwy do ręcznego czyszczenia. Ciemne kolorystyka jest znacznie bardziej praktyczna. Jeśli jednak dziecku będzie niezmiernie zależało na jasnym plecaku to przynajmniej zwróćmy uwagę na to, by podszewka miała ciemniejszy kolor. 

Ergonomiczność plecaka dla pierwszoklasisty. Co to takiego?

Budowa plecaka powinna być tak skonstruowana, aby jego obciążenie było w minimalnym stopniu odczuwalne przez młody organizm. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, czy plecak ma mocno usztywnione plecy i czy są one odpowiednio wyprofilowane w ergonomiczny sposób. Plecak dla pierwszoklasisty powinien być super wygodny, z plecami wyściełanymi dodatkowo miękką gąbką. Zdrowiu dziecka na pewno będą sprzyjać także profilowane szelki z możliwością regulacji. Najistotniejsze jednak jest to, by plecak dla najmłodszych dzieci był wyposażony w pasek piersiowy zapinany z przodu na klatce piersiowej, który znajduje powszechne zastosowanie w przypadku plecaków turystycznych. Dopiero taki pas sprawia, że plecak przylega do ciała w odpowiedni sposób i kręgosłup jest właściwie podparty. Ciężar plecaka rozkłada się wówczas równomiernie, a dziecko odczuwa komfort nawet podczas biegu z plecakiem, który nie obija się w żadnym przypadku o plecy. Pasy piersiowe mogą być elastyczne lub regulowane. 

Bezpieczeństwo. Nasze dziecko musi być widoczne na drodze!

Plecak dla pierwszoklasisty bezwzględnie powinien być wyposażony w rozmaite elementy odblaskowe. Dzięki nim nasza pociecha będzie widoczna dla kierowców po zmroku oraz w pochmurne, deszczowe dni. Popularne jest stosowanie specjalnych materiałów fluorescencyjnych, a także odblaskowych szwów. 

Nauka organizacji i porządku już od najwcześniejszych lat

Dziecko z pewnością będzie chciało na co dzień nosić w plecaku nie tylko zeszyty, książki, piórnik, śniadaniówkę, czy bidon. Istotne jest to, by uczyć dziecko porządku i segregowania w jego własnym plecaku. Będzie to możliwe, gdy plecak dla pierwszoklasisty ukaże nam w swoim wnętrzu sporo przegródek i kieszonek. Przede wszystkim zainteresujmy się, czy plecak posiada przynajmniej dwie główne, najlepiej usztywniane komory zamykane na suwak. Dzięki temu oddzielimy od siebie książki, zeszyty, czy też teczki A4. Mniejsze przegródki są przeznaczone na śniadaniówkę, piórnik oraz wiele innych, potrzebnych, mniejszych przedmiotów. Najwspółcześniejszy plecak dla pierwszoklasisty będzie na pewno wyposażony także w osobną przegrodę na laptop, wygodną kieszonkę na telefon oraz w wyjście na słuchawki. Zwróćmy uwagę na przydatne gadżety w stylu na przykład planu lekcji, czy też rozmaitych organizerów z załączonymi brelokami na klucze. Plecak powinien być także zaopatrzony w kieszonki zewnętrzne zarówno z siatki, jak i zapinane na suwaki. Są to komfortowe miejsca nie tylko na bidon i napoje. Zainteresujmy się również, czy plecak posiada usztywniane dno oraz paski kompresyjne. Takie dodatki pomogą w utrzymaniu wszystkich przedmiotów w plecaku na właściwym miejscu. 

Dzieci decydują ostatecznie – zawsze o tym pamiętajmy!

Gdy już wszystkie powyższe warunki są spełnione – pozwólmy podjąć dziecku ostateczną decyzję co do wzoru i kolorystyki plecaka. Jest to niezwykle istotne, gdyż wybrany samodzielnie plecak dla pierwszoklasisty znacznie ułatwi dziecku rozpoczęcie nieco stresującej przygody ze szkołą. Uczęszczając na pierwsze lekcje ze swoim ulubionym plecakiem dziecko uczy się budować zaufanie do szkoły. Pozwólmy więc na wybraną kolorystykę, wzornictwo, czy też ulubione postaci bajkowe.

 

(tekst i fot. mat. partnera)