22 stycznia 2025

Płyta gk do łazienki – jak zrobić suchą zabudowę łazienki z płyt g-k?

Pomieszczenia o wysokiej wilgotności wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Chcesz zamontować suchą zabudowę w łazience, zasłonić instalacje, rury i wyrównać ściany? Zrobisz to dzięki impregnowanym regipsom. Zanim wybierzesz się do sklepu budowlanego, zobacz, jaka płyta gk do łazienki będzie najlepsza. 

Reklamy

Płyta gk do łazienki – czym różni się od zwykłego regipsu?

Rdzeń gipsowy jest nasączony preparatem hydrofobowym, który zwiększa napięcie powierzchniowe wody i blokuje jej przesiąkanie do wnętrza płyty. Dla bardziej wymagających pomieszczeń, stosuje się płyty z welonem szklanym – np. Rigips Glasroc X Ocean. Standardem jest pokrywanie płyt środkami grzybobójczymi, hamującymi rozwój mikroorganizmów, które żyją w wilgotnym środowisku.

Zabudowa łazienki płytami gipsowymi – dlaczego warto to zrobić?

Taka konstrukcja chroni ściany i sufity w przed działaniem wody i pary wodnej. Nie nasiąka wodą i bardzo dobrze odnajduje się w miejscu, w którym wilgotność powietrza dochodzi do 85% i utrzymuje się na tym poziomie przez nawet 10 godzin dziennie. Standardowa odporność oscyluje wokół 70%, zatem płyty zapewniają suche i zdrowe środowisko bez konieczności częstej wymiany.

Reklamy

Zielone płyty karton-gips – remont łazienki, kuchni i pralni

Płyt używa się we wszystkich miejscach o podwyższonym poziomie wilgotności, kiedy trzeba zabezpieczyć ściany i sufit przed skutkami zamoknięcia. Nie nadają się jednak do miejsc, w których jest bardzo mokro, takich jak łaźnie.

Zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych

Płyty pełnią rolę okładziny ściennej. Montuje się je jako ściany działowe, przedścianki i sufity podwieszane. Wykonuje się z nich półki, regały, wnęki i schowki, co również można wykorzystać w kuchni i łazience. Płyty bardzo dobrze poddają się docinaniu i formowaniu, dlatego bez problemu uzyskasz pożądany kształt i wymiar.

Reklamy

Płyty sprawdzają się jako osłony instalacji. Wykonasz z nich także obudowę do wanny i kabiny prysznicowej, blaty, ścianki działowe (między strefą kąpielową i toaletową albo salonem i aneksem kuchennym) i stelaż do wc podwieszanego.

Wykańczanie płyt g-k w łazience i kuchni

Płyty można pomalować farbą wodoodporną. Do kuchni najlepiej wybrać zmywalną, co pozwoli utrzymać czystość, zwłaszcza w okolicach kuchenki i zlewu. Na płytach przykleja się także płytki ceramiczne. W tym celu dobrze jest wykonać podwójne opłytowanie, które utrzyma wagę kafelków. Zamiast kafli można zastosować gładź polimerową albo wapienną – obie są paroprzepuszczalne.

Zielone płyty g-k w łazience zachowują swoje właściwości przez lata. Nie puchną pod wpływem wody i gwarantują stabilność zabudowy.

Płyty karton-gips do łazienki i kuchni – jak wygląda montaż?

Sucha zabudowa z płyt gk opiera się na metalowych profilach. Podkleja się je taśmą piankową, a płyty mocuje przy pomocy łączników. Standardowy rozstaw dla profili CW to 60 cm, dla sufitowych – 100 cm, i dla dolnych 40 cm.

Powstałą w ten sposób okładzinę powinno się zagruntować, celem zwiększenia jej chłonności. Szczelność uzyskuje się spoinowaniem linii styku płyt, dzięki czemu wilgoć nie przenika do wnętrza okładziny. Chcesz ułatwić sobie pracę? Wybieraj płyty o spłaszczonych krawędziach, takie jak Rigips PRO Hydro, dzięki czemu łatwiej uzyskasz idealnie gładką powierzchnię.

Zabudowa łazienki i kuchni płytami gipsowymi – wybierz płyty dla siebie

Z płytami gipsowo-kartonowymi łatwo przeprowadzisz prace wykończeniowe lub stworzysz nową aranżację w kuchni i łazience. Wykorzystaj płyty GKBI Rigips, które stanowią bardzo dobrą zaporę przed niszczycielskimi działaniem wody, łatwo poddają się obróbce i dostępne są w wielu wariantach.


tekst i fot. mat. partnera