15 czerwca 2024

Pod Biało-Czerwoną – uroczysty apel w 2 Pułku Rozpoznawczym

W dniu 28 kwietnia 2014r. na terenie 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego zebrani żołnierze, pracownicy cywilni i najmłodsze pokolenie reprezentujące Grupę Motyli z Miejskiego Przedszkola Nr 3 w Hrubieszowie w uroczystym apelu uczciło zbliżające się majowe święta.

Reklamy

Pełniący obowiązki Dowódcy 2pr, Pan ppłk dypl. Marcin Frączek w swoim okolicznościowym przemówieniu przybliżył znaczenie dla Polski Święta Pracy, Święta Flagi RP, a w sposób szczególny Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja z 1791r., kiedy to wśród nieprzychylności i ataków obcej agresji rodził się jeden z najważniejszych dokumentów w nowożytnych dziejach narodu polskiego, jakim była Ustawa Rządowa.

W drugiej części wystąpienia Pan ppłk dypl. Marcin Frączek podkreślił wagę barw i symboli narodowych. „Symbole narodowe – godło, hymn i flaga są ściśle związane z losami narodu i państwa. Ich używanie jest szczególnym przywilejem każdego z nas. Dlatego troska o należyty szacunek dla nich powinna figurować na najwyższych pozycjach listy naszych obywatelskich powinności”– brzmiały słowa dowódcy.

Reklamy

W podsumowaniu swego wystąpienia Pan ppłk dypl. Marcin Frączek złożył wszystkim obecnym słowa podziękowania za dotychczasową pracę, życząc jednocześnie pomyślnej realizacji planów zawodowych i osobistych oraz satysfakcji ze służby w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto w sposób szczególny zostały wyróżnione i docenione przedszkolaczki. Ich przepiękne kotyliony, buzie pełne uśmiechu i zainteresowania oraz dłonie składające się tylko i wyłącznie do oklasków podczas trwania defilady na długo pozostaną we wdzięcznej pamięci wszystkich zebranych na Placu Apelowym.

Reklamy

Defilada kompanii honorowej wraz z pododdziałami przed trybuną honorową zakończyła uroczysty apel w koszarach Pułku.

Po uroczystościach zrealizowano dla najmłodszych okolicznościowe zajęcia z kształcenia obywatelskiego, które wsparli żołnierze z 4 kompanii rozpoznawczej, prezentując symbole narodowe i pułkowe odznaki na swoich mundurach oraz przybliżając okolicznościową poezję patriotyczną.

Słowa podziękowania kierujemy do wychowawcy Grupy Motyli, Pani Marzeny Młynarczuk za odpowiednie ukierunkowanie dzieci do zajęć w poczuciu przynależności do społeczności tak lokalnej, jak i narodowej. Pamiętać należy wszakże, że miłość do własnego kraju jest działaniem czynnym przyczyniającym się do rozwoju i szczęścia każdego człowieka. Takiej miłości do Ojczyzny należy uczyć dzieci już od najmłodszych lat zarówno w domach rodzinnych, jak i w placówkach oświatowych.

 

Opracowanie: Edyta Biszczat
Zdj.: 2pr