21 maja 2024

Pokazy chemiczne dla uczniów Dwójki

Dnia 21 lutego 2014 roku odbyła się wycieczka uczniów klas gimnazjalnych Zespołu Szkół nr 2 w Hrubieszowie na Wydział Chemii UMCS w Lublinie, gdzie mieli okazję po raz kolejny obejrzeć niezwykle ciekawe doświadczenia chemiczne.

Pokazy prowadzone były przez pracowników naukowych UMCS . Celem wyjazdu było zapoznanie się z nietypowymi eksperymentami i doświadczeniami, trudnymi lub niemożliwymi do wykonania w warunkach szkolnych. Niezwykle barwna chemia związków nieorganicznych, atrament dla szpiegów, wybuch wulkanu czy rozpalanie ognia bez użycia zapałek, to tylko nieliczne atrakcje, które tego dnia mogli podziwiać nasi uczniowie.

Niektórzy z gimnazjalistów, dzięki swojemu zainteresowaniu i odwadze w doświadczaniu chemii na sposób praktyczny, mogli osobiście asystować w wykonywaniu doświadczeń przez naukowców!

Pokazy były bardzo interesujące i ciekawe zwłaszcza, że wzbogacane są o nowe doświadczenia i innowacyjne rozwiązania w ich prezentowaniu.

Dzięki takim wyjazdom młodzież może rozwijać swoje zainteresowanie chemią, zgłębiać jej tajniki oraz rozumieć sposoby przebiegu reakcji chemicznych i czynnie wykorzystywać tę wiedzę w życiu codziennym.

Kolejnym puntem wycieczki był seans filmowy w CINEMA CITY PLAZA Lublin. Uczniowie obejrzeli widowiskowy film „Pompeje”, opowiadający o niewolniku, który stał się niezwyciężonym gladiatorem. Aby nagle znaleźć się w sytuacji bez wyjścia – musi uratować ukochaną Flavię, piękną córkę bogatego kupca. „Pompeje” z pewnością trafiają w to, czego odbiorca oczekuje od sagi miecza i historii romantycznej. W cieniu tej historii dzieje się równocześnie jedna z największych w historii Europy katastrofa naturalna – wybuch Wezuwiusza, wulkanu, który do dzisiaj jest jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc na Ziemi.

Wyjazd był niezwykle interesujący i bogaty w atrakcje. Następny cykl pokazów chemicznych już wkrótce…

 

Uczestnicy wycieczki: Uczniowie klas II B, III A i III B gimnazjum
w Zespole szkół Miejskich Nr 2 w Hrubieszowie
Organizator wycieczki: nauczycielka chemii: Agnieszka Ślażyńska