Polski rynek pracy – obecna sytuacja

Współczesny rynek pracy wyróżnia się innowacyjnością i prężnym rozwojem. Jeśli chcemy odnaleźć się na rynku pracy trzeba być nastawionym na podnoszenie kwalifikacji i zmiany.

Reklamy

 

Prognozy zapowiadają 2019 rok jako bardzo korzystny dla pracownika. Co oznacza dla pracodawców, że będą musieli się starać żeby zdobyć dobrych specjalistów i zachęcić do pozostania na stałe. Szeroki wybór ofert pracy z różnych regionów Polski można znaleźć na jobsora.com.

Stopa bezrobocia w Polsce na przełomie 20 lat

Stopa bezrobocia to inaczej mówiąc wskaźnik ilościowy, który określa stosunek liczby osób bezrobotnych do całkowitej liczby aktywnej zawodowo ludności w danym kraju i wyrażana jest w procentach. Analizując statystyki GUS z ostatnich 20 lat obecnie bezrobocie oscyluje na poziomie 4,6%, czyli to najniższy wynik do tej pory. W ciągu ostatnich lat – to jest od 2013 roku – bezrobocie stabilnie zmniejsza się.

Natomiast od 1999 roku do 2003 roku sytuacja systematycznie się pogarszała i wyniosła w najgorszym momencie 20%. Po 2004 roku do 20008 roku bezrobocie zmniejszało się do wartości 9,5%. Jednak w konsekwencji procesów prywatyzacyjnych i masowych zwolnień bezrobocie w kraju ponownie się pogłębiło i do 2013 roku wyniosło 13,4%. Po tym okresie sytuacja uległa regularnej poprawie i stopa bezrobocia stale spadała.

Zawody najbardziej poszukiwane na rynku pracy

Po obserwacji dynamicznie rozwijającego się rynku pracy można wyszczególnić parę zawodów jakie będą pożądane na rynku pracy. Ponieważ rozwój cybertechnologii cały czas ma miejsce to z pewnością specjaliści z tej branży będą cieszyć się wieloma ofertami pracy. Również ze względu, że coraz więcej firm decyduje się na działalność przez internet oraz transakcje – bezpieczeństwo staje się dla wielu priorytetem.

Kolejny sektor, który będzie oferował liczne stanowiska to praca fizyczna, ponieważ bardzo wiele osób wyemigrowała za granicę powstają coraz większe luki w kadrach. Przede wszystkim wyróżnić można branżę budowlaną. Kolejny zawód i to jeden z najlepiej płatnych to programista, branża IT bardzo prężnie się rozwija i poszukuje coraz więcej specjalistów do pracy.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)