Od 1 września 2012 r. w technikach można kształcić się w 92 różnych zawodach. Nauka w technikum trwa cztery lata. W technikum, podobnie jak w zasadniczej szkole zawodowej, w zawodach wyodrębnione zostały kwalifikacje.
Najczęściej są to zawody z dwiema lub trzema kwalifikacjami. Zawody z dwiema kwalifikacjami to m.in.: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik mechanik, a z trzema kwalifikacjami to np.: technik informatyk, technik pojazdów samochodowych. Liczba godzin przeznaczona na realizację kształcenia zawodowego teoretycznego jest taka sama jak liczba godzin przeznaczona na kształcenie zawodowe praktyczne. W trakcie nauki w technikum uczeń odbywa praktyki zawodowe organizowane przede wszystkim u pracodawcy.
Kształcenie ogólne w technikum jest realizowane w takim samym zakresie jak w liceum ogólnokształcącym. Przedmioty ogólnokształcące realizowane w zakresie rozszerzonym są powiązane z przyszłym zawodem (np. w zawodzie technik informatyk przedmiotami realizowanymi w zakresie rozszerzonym są matematyka i informatyka). W zależności od wyboru przedmiotów rozszerzonych uczeń realizuje jeden przedmiot uzupełniający.
Od 1 września 2012 w zasadniczych szkołach zawodowych można kształcić się w 76 zawodach. W każdym zawodzie w zasadniczej szkole zawodowej nauka trwa trzy lata. Zawody nauczane w zasadniczej szkole zawodowej to zawody, w których wyodrębniono najczęściej jedną kwalifikację, np.: sprzedawca, murarz-tynkarz, stolarz, fryzjer.
W zasadniczej szkole zawodowej szczególny nacisk położono na kształcenie praktyczne. Dlatego też w ciągu trzech lat nauki, obejmuje ono ponad 60% całego czasu przeznaczonego na kształcenie zawodowe. Praktyczna nauka zawodu odbywa się u pracodawcy, w centrach kształcenia praktycznego czy w warsztatach szkolnych.
Absolwenci zasadniczych szkół zawodowych mogą kontynuować kształcenie w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych począwszy od drugiej klasy oraz uzupełniać kwalifikacje zawodowe w systemie kwalifikacyjnych kursów zawodowych.
Info:http://men.gov.pl
Zespół Szkół nr 1 w Hrubieszowie (ul. Zamojska 18A) – lider w naszym regionie, jeśli chodzi o kształcenie zawodowe, ogłasza nabór na rok szkolny 2013/2014 w następujących typach szkół ponadgimnazjalnych:
Technikum
Zawód:
- technik informatyk
- technik żywienia i usług gastronomicznych
- technik mechanik
- technik pojazdów samochodowych
- technik handlowiec
- kelner
Zasadnicza Szkoła Zawodowa
Zawód:
- mechanik pojazdów samochodowych
- monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie
- kucharz
- elektryk
- sprzedawca
- cukiernik
- klasa wielozawodowa
Nauczyciele naszej szkoły (w której możesz przystąpić do egzaminu maturalnego, a także zdobyć kwalifikacje zawodowe), aby uatrakcyjnić proces edukacyjny sami organizują, a także biorą udział w różnorodnych kursach, wycieczkach dydaktycznych i konkursach. Oto najważniejsze:
- udział w Ogólnopolskim Turnieju Budowlanym Złota Kielnia,
- szkolny Turniej Motoryzacyjny,
- konkurs kulinarny Kelner Znakomity,
- kurs kwalifikacyjny Kelner – Barman – Kelner od win
- wycieczki dydaktyczne, wśród nich m.in.: targi EuroGastro w Warszawie, Huta Stalowa Wola, ośrodek produkcyjny General Motors w Gliwicach, zakład WSK w Tomaszowie Lubelskim.
Warto również wspomnieć o dobrze przygotowanych pracowniach informatycznych, gastronomicznych i technicznych wyposażonych w profesjonalne stanowiska pracy, które zapewniają optymalny rozwój ucznia.
Telefon/fax: (84)696-33-38
E-mail: zs1_hrubieszow@poczta.onet.pl
Adres: Zespół Szkół nr 1
ul. Zamojska 18A
22-500 Hrubieszów