22 listopada 2024

Porady prawne: Dziedziczenie rodziców i rodzeństwa

Mam już ponad 50 lat, dwoje dzieci i żonę. Żyją również jeszcze moi rodzice i dwie siostry, z którymi nie utrzymuję kontaktów. Ostatnio słyszałem, że po mojej śmierci moi rodzice i siostry mogą się domagać części spadku.

Reklamy

 

Pytanie:

Mam już ponad 50 lat, dwoje dzieci i żonę. Żyją również jeszcze moi rodzice i dwie siostry, z którymi nie utrzymuję kontaktów. Ostatnio słyszałem, że po mojej śmierci moi rodzice i siostry mogą się domagać części spadku. Jak tego uniknąć? Nie chciałbym, aby moi najbliżsi mieli kłopoty w razie mojej śmierci.

Reklamy

 

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, rodzice dziedziczą z ustawy jedynie warunkowo, tj. wówczas, kiedy nie ma spadkobierców bliższego stopnia. Dziedziczenie ustawowe, w sytuacji, w jakiej spadkodawca umiera pozostawiając dzieci (małżeńskie, pozamałżeńskie) wyklucza dziedziczenie rodziców tego spadkodawcy. Taka sytuacja zachodzi również wtedy, kiedy oprócz dzieci, żyje także małżonek spadkodawcy. Wówczas każde z nich (dzieci i pozostały przy życiu małżonek) dziedziczy spadek w równych częściach, za wyjątkiem sytuacji, w jakiej jest więcej niż troje dzieci i małżonek, bowiem wówczas małżonek dziedziczy sztywną część 1/4 spadku, a pozostali spadkobiercy (dzieci), pozostałe 3/4 w równych częściach.

Rodzice spadkodawcy dziedziczą w sytuacji, w jakiej spadkodawca umiera bezpotomnie, bez względu na to, czy w dacie śmierci pozostawał w związku małżeńskim. Różnica jest jedynie taka, że jeżeli spadkodawca umiera bezpotomnie, a nie miał jednocześnie małżonka, to cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych. Jeżeli natomiast spadkodawca umiera bezpotomnie, ale pozostawił żyjącego współmałżonka, to wówczas ten małżonek dziedziczy 1/2 spadku, zaś pozostałą 1/2 dziedziczą po połowie (tj. po 1/4 całości spadku) jego rodzice, oczywiście wtedy, kiedy oboje dożyli śmierci swojego dziecka. Jeżeli któreś z rodziców nie dożyło otwarcia spadku, to jego część dziedziczy rodzeństwo spadkodawcy (dzieci rodziców spadkodawcy) w częściach równych. Gdyby okazało się, że któreś z nich nie dożyło śmierci swojego brata lub siostry, to do dziedziczenia dochodzą ich dzieci.

Reklamy

Możliwość wyłączenia od dziedziczenia rodziców, jak również rodzeństwa jest możliwa jedynie w testamencie, czy to przez wydziedziczenie (w sytuacjach ściśle wskazanych w ustawie), albo też poprzez sporządzenie testamentu i zapisanie swojego majątku w całości na określoną osobę lub osoby, w razie śmierci. Różnica jest jednak taka, że zapisanie majątku bez wydziedziczenia powoduje, iż spadkodawcy ustawowi, którzy dziedziczyliby z ustawy gdyby nie testament, mogą domagać się zachowku od spadkobierców testamentowych.

 

 

EWENTUALNE PYTANIA, W CELU UDZIELENIA ODPOWIEDZI NA ŁAMACH PORTALU, CZYTELNICY MOGĄ KIEROWAĆ BEZPOŚREDNIO NA ADRES E-MAIL:prawnik-chelm@wp.pl

 

Tomasz Gabrylewicz

Pl. Kupiecki 10, 22 – 100 Chełm

e-mail: prawnik-chelm@wp.pl

tel.: 883 001 676