23 grudnia 2024

Porady prawne: Przedawnienie zachowku

W 2007 roku moja mama darowała całość swojego majątku na moją siostrę. W 2009 roku zmarła i nie pozostawiła żadnego testamentu. W 2011 roku przeprowadzone zostało na mój wniosek postępowanie spadkowe, w którym do spadku powołani zostaliśmy ja i moja siostra.

Reklamy

 

Pytanie:

W 2007 roku moja mama darowała całość swojego majątku na moją siostrę. W 2009 roku zmarła i nie pozostawiła żadnego testamentu. W 2011 roku przeprowadzone zostało na mój wniosek postępowanie spadkowe, w którym do spadku powołani zostaliśmy ja i moja siostra. Chciałbym teraz domagać się zachowku po mojej zmarłej matce, ale usłyszałem, że to już jest przedawnione. Czy faktycznie nic mi się nie należy?

Reklamy

 

Zgodnie z przepisami zstępnym (głownie dzieciom), małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału.

Przepisy wskazują, że jeżeli uprawniony nie może otrzymać należnego mu zachowku od spadkobiercy lub osoby, na której rzecz został uczyniony zapis windykacyjny, może on żądać od osoby, która otrzymała od spadkodawcy darowiznę doliczoną do spadku, sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku. Obdarowany jest obowiązany do zapłaty powyższej sumy tylko w granicach wzbogacenia będącego skutkiem darowizny.

Reklamy

Roszczenie o zachowek jak każde roszczenie majątkowe ulega przedawnieniu. Przedawnienie wynosi aktualnie 5 lat, zaś przed 23 października 2011 roku wynosiło ono 3 lata od dnia ogłoszenia testamentu, a jeżeli testamentu nie było, od dnia otwarcia spadku. Co bardzo istotne, Sąd Najwyższy przyjął, że złożenie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie ustawy przerywa termin przedawnienia roszczeń o zachowek. Zgodnie z ogólnymi regułami prawa cywilnego termin przerwany biegnie na nowo.

Na koniec warto dodać, że każdą sprawę trzeba rozstrzygać indywidualnie, zaś w sprawach, w których w grę wchodzi przedawnienie roszczeń zawsze należy traktować jako sprawę o podwyższonym ryzyku niepowodzenia.

 

 

EWENTUALNE PYTANIA CZYTELNICY MOGĄ KIEROWAĆ BEZPOŚREDNIO NA ADRES E-MAIL: prawnik-chelm@wp.pl

 

Tomasz Gabrylewicz – prawnik

Pl. Kupiecki 10, 22 – 100 Chełm

e-mail: prawnik-chelm@wp.pl

tel.: 883 001 676