22 grudnia 2024

Porady prawne: Wypadek a brak prawa jazdy

Kilka tygodni temu miałem wypadek samochodowy, do którego doszło z winy kierującego drugim pojazdem. Podczas kontroli policyjnej okazało się, że nie miał on w ogóle uprawnień do kierowania, które stracił za wcześniejszą jazdę pod wpływem alkoholu.

Reklamy

 

Pytanie:

Kilka tygodni temu miałem wypadek samochodowy, do którego doszło z winy kierującego drugim pojazdem. Podczas kontroli policyjnej okazało się, że nie miał on w ogóle uprawnień do kierowania, które stracił za wcześniejszą jazdę pod wpływem alkoholu. Słyszałem, że ubezpieczyciel może z tego powodu odmówić mi wypłaty odszkodowania i będę musiał sam ścigać sprawcę. Czy tak rzeczywiście jest?

Reklamy

 

Zgodnie z przepisami prawa, jeżeli nastąpi zderzenie pojazdów mechanicznych będących w ruchu, każdy ze sprawców ponosi odpowiedzialność na zasadzie winy. Z przytoczonych faktów wynika, że winę jednego kierowcy udało się ustalić. Wynika z przedstawionego stanu faktycznego również to, że obaj kierowcy posiadali ważne w dniu zdarzenia ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Jak wynika z ustawy, za szkody wyrządzone pojazdem znajdującym się w ruchu odpowiada kierujący, a za nim jego ubezpieczyciel, który zobowiązany jest do wypłaty należnego odszkodowania czy też zadośćuczynienia poszkodowanemu. Okoliczność, że sprawca wypadku, który wyrządził szkodę, nie miał uprawnień do kierowania pojazdami nie wpływa na odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń co do samego poszkodowanego. Co więcej, nawet gdyby do wypadku doszło z winy kierującego pojazdem, który znajdowałby się pod wpływem alkoholu lub innego środka odurzającego, to i tak ubezpieczyciel byłby zobowiązany do naprawienia szkody.

Reklamy

Prowadzenie pojazdu bez uprawnień ma tylko takie znaczenie przy odpowiedzialności za szkody, że zakład ubezpieczeń wypłacając odpowiednie sumy poszkodowanemu, może żądać od sprawcy szkody, który był u niego ubezpieczony, aby zwrócił mu równowartość tych kwot. W nazewnictwie prawniczym jest to tzw. „quasi-regres” ubezpieczeniowy.

 

EWENTUALNE PYTANIA, W CELU UDZIELENIA ODPOWIEDZI NA ŁAMACH PORTALU, CZYTELNICY MOGĄ KIEROWAĆ BEZPOŚREDNIO NA ADRES E-MAIL: prawnik-chelm@wp.pl

 

Tomasz Gabrylewicz – prawnik

Pl. Kupiecki 10, 22 – 100 Chełm

e-mail: prawnik-chelm@wp.pl

tel.: 883 001 676