Jestem ojcem 3,5-letniego synka. Rozwiodłem się z moją byłą żoną ponad rok temu. W wyroku rozwodowym Sąd ograniczył mi kontakty z dzieckiem jedynie do widywania go przez 4 godziny w niedzielę, w obecności matki i w jego miejscu zamieszkania…
PYTANIE CZYTELNIKA PORTALU:
Jestem ojcem 3,5-letniego synka. Rozwiodłem się z moją byłą żoną ponad rok temu. W wyroku rozwodowym Sąd ograniczył mi kontakty z dzieckiem jedynie do widywania go przez 4 godziny w niedzielę, w obecności matki i w jego miejscu zamieszkania. W czasie orzekania rozwodu miałem trochę problemów, w szczególności związanych z alkoholem. Aktualnie pracuję i jestem abstynentem, wiodę normalne i spokojne życie. Czy mogę starać się o częstsze widywanie mojego synka?
Zgodnie z przepisem art. 1131 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej KRiO), rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. Dalszy przepis precyzuje na czym kontakty rodziców z dzieckiem mają polegać, a mianowicie jest to w szczególności: przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej. Jeżeli natomiast dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia; w braku porozumienia rozstrzyga sąd opiekuńczy, a jeżeli była sprawa rozwodowa, o kontaktach orzeka Sąd orzekający rozwód.
Orzeczenie o sposobie kontaktów pomiędzy rodzicami a dziećmi nie jest orzeczeniem trwałym, bowiem w zależności od zmian zachodzących w życiu oraz w szczególności od potrzeb i dobra dziecka, może być ono zmieniane, o ile pozwalają na to istniejące w sprawie okoliczności.
W celu zmiany sposobu kontaktów z dzieckiem, należy złożyć stosowny wniosek do właściwego rzeczowo i miejscowo Sądu opiekuńczego, który będzie rozpatrywał sprawę w postępowaniu nieprocesowym.
EWENTUALNE PYTANIA, W CELU UDZIELENIA ODPOWIEDZI NA ŁAMACH PORTALU, CZYTELNICY MOGĄ KIEROWAĆ BEZPOŚREDNIO NA ADRES E-MAIL: prawnik-chelm@wp.pl
Tomasz Gabrylewicz
Pl. Kupiecki 10, 22 – 100 Chełm
e-mail: prawnik-chelm@wp.pl
tel.: 883 001 676