Powiatowy Dzień Bibliotek i Bibliotekarza – wyjazd szkoleniowy bibliotekarzy

Bibliotekarki i bibliotekarze bibliotek publicznych powiatu postanowili tegoroczne święto Dnia Bibliotekarza obchodzić edukacyjnie i efektywnie odwiedzając odremontowane, rozbudowane i bardzo nowoczesne biblioteki: Miejską Bibliotekę Publiczną w Białej Podlaskiej oraz Miejską Bibliotekę Publiczną we Włodawie.

Reklamy

Pomysł takiego świętowania zapadł jeszcze w ubiegłym roku. Dużo słyszeliśmy o tych bibliotekach i zdecydowaliśmy, że najlepszym sposobem „świętowania” będzie bliższe poznanie tychże placówek, wymiana doświadczeń, refleksji. Na „wycieczkę” wybrało się 17 bibliotekarek i 1 bibliotekarz, w sumie ktoś z każdej placówki gminnej. Pogoda była wymarzona, mimo niezbyt korzystnych prognoz, była piękna i słoneczna. Pierwszego dnia odwiedziliśmy Miejską Bibliotekę Publiczną w Białej Podlaskiej ulokowaną w pozostałościach siedemnastowiecznej siedziby rodu Czartoryskich z jej urokliwą Barwną Filią dla Dzieci i Młodzieży i Multicentrum. Biblioteka, to wspaniały przykład połączenia zabytkowej zabudowy z nowoczesną ofertą, jak multimedia, sprzęt komputerowy i audiowizualny, multimedialny dostęp do zasobów kultury na świecie, i to wszystko swobodnie dostępne dla potrzeb mieszkańców. Koleżanki z biblioteki poinformowały nas, że w ciągu roku dwukrotnie zwiększyła się im aktywność czytelnicza – co nas w ogóle nie dziwi. Potem jeszcze zajrzeliśmy do Pana Kraszewskiego na Ryneczku i przeszliśmy się po starym centrum miasta, by powrócić do Lublina- bo wieczorem, udaliśmy się na poetycki spektakl w Teatrze Starym – „Wieczorem”, gdzie wraz z aktorami mogliśmy na chwilę się przenieść do międzywojennego Lublina. A po spektaklu… dalej pozostaliśmy w klimacie lubelskiej starówki… mimo że czasy nie te, ludzie nie ci sami, to otoczenie to samo…

W sobotę, pełni wrażeń i zaciekawieni wybraliśmy się do Włodawy by obejrzeć Bibliotekę po remoncie…Ta placówka też nas zaskoczyła…Całkiem inny klimat jak w Białej, chociaż obie biblioteki projektowała ta sama firma. Tutaj wraz z cała załogą, na czele z panem Dyrektorem powitała nas pełna nowoczesność, i w stylu i w ofercie: przestrzenne pomieszczenia (dobudowane piętro), regały na kółkach, systemy wystawowe, nowoczesny system magazynowy, komputery w monitorze, projektory multimedialne, tablety graficzne, kamery, urządzenia biurowe, itd. W obu bibliotekach zadbano też o pracowników. Wydzielono pomieszczenia biurowe, pomieszczenia sanitarne (prysznic) i socjalne oraz inne, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania placówki.
Ech…(!) Gratulujemy koleżankom i kolegom!

Wyjazd był okazją do zwiedzenia obu miast. Szczególnie zachwyciła nas wizyta we Włodawskim Muzeum. Dzięki niesamowitej wiedzy i darze opowiadania Pani Małgosi Podlewskiej-Bem poznaliśmy historię i zwyczaje Żydów oraz wspaniałe zbiory judaików gromadzone przez Muzeum, a także prywatnie przez Panią Małgosię .

 

Źródło i fot. PBP w Hrubieszowie