28 maja 2024

Pożar budynku jednorodzinnego w Strzyżowie

Dziś wczesnym rankiem, strażacy zostali zawiadomieni o pożarze w domu jednorodzinnym w Strzyżowie.

– W dniu 3.02.2023 roku przed godziną 5 rano dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Hrubieszowie przyjął zgłoszenie o pożarze domu jednorodzinnego w miejscowości Strzyżów – informuje oficer prasowy KPPSP w Hrubieszowie st.kpt. Marcin Lebiedowicz. – Na miejsce zdarzenia został zadysponowany zastęp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Hrubieszowie oraz Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzyżowie. Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono, że w budynku mieszkalnym zapaliła się pościel i jest duże zadymienie. Przebywający w nim starszy mężczyzna opuścił budynek przed przybyciem jednostek ochrony przeciwpożarowej. Działania polegały na ograniczeniu rozprzestrzeniania się ognia na pozostałą część domu oraz jego ugaszeniu. Poszkodowanemu mężczyźnie udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy: na poparzoną nogę strażacy założyli opatrunek hydrożelowy oraz zabezpieczyli przed wyziębieniem. Po przyjeździe Zespołu Ratownictwa Medycznego osobę poszkodowaną przekazano i przewieziono do szpitala na dodatkowe badania. Budynek oddymiono oraz skontrolowano kamerą termowizyjną w celu wykluczenia innych zarzewi ognia oraz pod kątem obecności osób postronnych, których obecności nie stwierdzono.

W akcji na miejscu zdarzenia udział wzięły – Zespół Ratownictwa Medycznego, Policja, JRG Hrubieszów, OSP Strzyżów (łącznie 8 strażaków).

­

Przypuszczalną przyczyną pożaru – jak informują strażacy – było prawdopodobnie zapalenie się pościeli od grzejnika elektrycznego. Straty oszacowano na 10 000 zł. Interwencja trwała około 2 godzin.

­

Państwowa Straż Pożarna od lat rekomenduje zaopatrzenie się w czujniki dymu

Nie przeciwdziałają zaprószeniem ognia ani samozapłonom, czy też ludzkiej głupocie, jednak pozwolą nam uniknąć nieszczęścia. Urządzenie, jeżeli będzie prawidłowo zamontowane, skutecznie zaalarmuje użytkowników o zaistniałym zagrożeniu. Da nam to czas, aby w bezpieczny sposób opuścić mieszkanie i uniknąć utraty zdrowia.

Czujnik dymu jest niewielki, kosztuje niedużo, a w realny sposób może uratować nam życie!

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno – informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.


źródło i fot. KPPSP w Hrubieszowie / st.kpt. Marcin Lebiedowicz, druh Szymon Gac


Zobacz też:

Nowy dowódca Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Hrubieszowie

Nowy dowódca Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Hrubieszowie


Zerknij na Instagram →