23 grudnia 2024

Praca jako przedstawiciel handlowy — jak osiągnąć (nie tylko) finansowy sukces?

Zawód przedstawiciela handlowego to dla wielu osób furtka do osiągania wysokich zarobków. Wynagrodzenia oparte na atrakcyjnych premiach zależnych od własnych umiejętności i zaangażowania to jednak niejedyne oblicze tego zawodu. Kto osiągnie sukces jako przedstawiciel handlowy?

Reklamy

Praca jako przedstawiciel handlowy — dwa oblicza tego zawodu 

Wiele osób postrzega zawód przedstawiciela handlowego jako bardzo dochodowe zajęcie. Pensja handlowców najczęściej nie ma bowiem górnej granicy. To, ile zarobi dana osoba, zależy od jej osobistych wyników sprzedażowych. Atrakcyjne prowizje od każdej podpisanej umowy, pozyskanego klienta czy sprzedanego produktu przyciągają kandydatów gotowych sprawdzić się w dziedzinie handlu i obsługi klienta. 

Firmy doceniają handlowców, bo to właśnie oni przynoszący zyski. Przedstawiciele handlowi są ostatnim elementem w łańcuchu prowadzącym do generowania przychodów. Przedstawiciel handlowy latami zdobywa własny portfel wiernych klientów, którzy postanowili mu zaufać i zbudowali z nim biznesową więź. Często klient zacznie nawet korzystać z usług lub produktów innej firmy, jeśli “jego” handlowiec zdecyduje się podjąć zatrudnienie w konkurencyjnym przedsiębiorstwie. 

Reklamy

Dlatego w świecie zawodowym przedstawicieli handlowym zdarzają się umowy z zakazem konkurencji. Z drugiej strony praca na tym stanowisku jawi się również jako nagabywanie innych do kupowania produktów czy usług, których się nie potrzebuje. Branża obsługi klienta i sprzedaży już sama w sobie potrafi być bardzo wymagająca, bo wiąże się z nieustannym kontaktem z drugim człowiekiem, który potrafi być kapryśny, nieuprzejmy, roszczeniowy, a nawet agresywny. 

Sylwetka kandydata na idealnego handlowca

Wymagania stawiane w ofertach pracy przedstawicielom handlowym, którzy chcieliby pracować na największym rynku zatrudnienia w regionie, czyli w Lublinie (można je podejrzeć tutaj: https://www.gowork.pl/praca/przedstawiciel-handlowy;st/lublin;l), jasno pokazują, jaki kandydat ma szansę wejść do zawodu i zostać handlowcem. 

Reklamy

W tej roli sprawdzi się i osiągnie sukces jedynie charyzmatyczna osoba o całym zestawie rozwiniętych kompetencji miękkich. Coraz częściej konieczna jest także znajomość różnych języków obcych. Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba skończyć konkretnych studiów wyższych czy posiadać dużego doświadczenia w sprzedaży, aby wejść do zawodu i budować satysfakcjonująca karierę. 

Oczywiście wiele firm przyjmuje jedynie kandydatów z bogatym CV i tytułem magistra lub inżyniera, ale równie wiele przedsiębiorstw daje szansę rozwinąć skrzydła osobom, które nie mają zbyt dużego stażu, ale wydają się mieć naturalne predyspozycje do pełnienia tej roli, są chętne do nauki i dobrze rokują. 

Jakie kompetencje rozwija skuteczny handlowiec?

Najważniejsze są umiejętności miękkie i sprzedażowe. Trzeba umieć rozmawiać z klientem, negocjować, przyciągać i przekonywać. Umiejętność perswazji, empatia, charyzma, wczucie się w położenie drugiej osoby — to wszystko cechy skutecznego handlowca. Na starcie rekruterzy sprawdzają kandydatów między innymi dzięki wyreżyserowanym scenkom sprzedażowym. 

Oceniają m.in. kulturę osobistą, opanowanie oraz kreatywność w wychodzeniu z problemowych sytuacji. Składając CV, trzeba mieć świadomość, że do udowodnienia są jeszcze umiejętności komunikacyjne i profesjonalizm. Handlowiec najczęściej musi być również mobilny. To praca wymagająca licznych wyjazdów do klientów i nie raz związana ze sprzedażą “w terenie”. 

Województwo lubelskie to region z rozwiniętym rolnictwem, więc nie dziwi, że wiele ofert pracy dla przedstawicieli handlowych pochodzi właśnie z sektora agro czy spożywczego. Aby zaspokoić potrzeby klientów i rozwiać ich wszelkie wątpliwości, każdy handlowiec musi być ekspertem wiedzącym wszystko o asortymencie, branży i usługach, które sprzedaje. 

Firmy są jednak świadome, że ciężko o kandydatów z kierunkowym wykształceniem, a najlepsze wyniki osiągają zespoły, które wzajemnie się motywują. Najlepsze przedsiębiorstwa realizują kompleksowe pakiety szkoleń, które wprowadzają początkującego pracownika w realia zawodu. Właśnie dlatego pracę handlowca można zacząć niemal od zera, jeśli tylko będzie umiało się właściwie wykorzystać otrzymaną szansę.

idealny handlowiec


tekst i fot. mat. partnera