22 stycznia 2025

Prawo: Alimenty w trakcie trwania małżeństwa

Bój o alimenty zaczyna się zazwyczaj w momencie, gdy małżeństwo decyduje się na rozwód. Co zrobić jednak w sytuacji, gdy małżeństwo trwa, a  małżonek nie chce dokładać się do utrzymania rodziny?

Reklamy

Przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego umożliwiają wystąpienie przeciwko niemu z roszczeniem o przyczynianie się do zaspokojenia potrzeb rodziny, co należy rozumieć jako zaspokojenie potrzeb małżonka lub małżonka i dzieci. 

Zgodnie z art. 27 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swoich sił oraz możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci  czy na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym. Podkreślić należy, że obowiązek ten wiąże się jednak tylko z małżeństwem, co oznacza, że  jeśli nie mamy do czynienia z małżonkami, to osoby takie nie mogą domagać się zaspokojenia potrzeb utrzymania rodziny. Obowiązek ustaje natomiast w razie separacji lub rozwodu orzeczonych przez sąd. 

Reklamy

Brak jest zamkniętego katalogu przyczyn, w oparciu o które z żądaniem takim małżonek może wystąpić przeciwko drugiemu małżonkowi. Istotne jednak jest to, by przyczyna była rzeczywista i możliwa do wykazania. Jako przykłady najczęściej podnoszonych przyczyn można wskazać:

  1. separację faktyczną małżonków
  2. brak wystarczającego wsparcia finansowego małżonka przez drugiego małżonka przy opłacaniu codziennych kosztów utrzymania rodziny
  3. zwiększenie się kosztów utrzymania wspólnych małoletnich dzieci i pozostawienie obowiązku opłacenia owych kosztów na barkach jednego rodzica
  4. chorobę jednego z małżonków prowadząca do zwiększania się jego usprawiedliwionych potrzeb np. zakup leków
  5. ukrywanie majątku przez jednego z małżonków. 

Podkreślić w tym miejscu należy, że małżonek ma wybór i zamiast żądania w/w roszczenia, może wystąpić tylko o alimenty na dzieci.

Reklamy

Pamiętać należy, że zarówno w sprawie o przyczynianie się do zaspokojenia potrzeb rodziny, jak i w sprawie o alimenty, kluczowe są dowody. Przygotowując się do złożenia pozwu należy zgromadzić wszelkie dokumenty przedstawiające bieżące potrzeby rodziny czy też koszty utrzymania dziecka. 

­

Informuję, że publikacja odzwierciedla opinię autora, NIW-CRSO nie jest odpowiedzialne za sposób wykorzystania zawartych w nich informacji.

­

radczyni prawna Małgorzata Dąbek 

Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie

www.stowarzyszeniesiw.pl

Zobacz też:

Prawo: Napoje energetyczne nie dla dzieci

Zerknij na Instagram →