25 września 2023

Prawo: Napoje energetyczne nie dla dzieci

W dniu 13 lipca 2023r. sejm uchwalił zmiany do ustawy o zdrowiu publicznym wprowadzające zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom poniżej 18. roku życia. 

Reklamy

Chodzi tu  o napoje z dodatkiem kofeiny w proporcji wyższej niż 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie. Według badań napoje takie są wpływają szkodliwie na układ krążenia oraz mają właściwości uzależniające. 

Popularne wśród młodzież „energetyki” dołączą do grupy produktów takich, jak alkohol czy papierosy i w przypadku wątpliwości co do wieku kupującego sprzedawca będzie musiał go wylegitymować. 

Reklamy

 Według ustawy sprzedaż ma być zabroniona również na terenie jednostek systemu oświaty oraz w automatach. Te zasady mogą zostać zmodyfikowane, bowiem senat wprowadził poprawki min. w tym kierunku, żeby była dopuszczalna sprzedaż na terenie szkół dla dorosłych oraz w automatach ale niedostępnych dla dzieci i młodzieży. Ostateczny kształt przepisów będzie znany po przeprowadzeniu ustawy przez sejm. 

Przewidziany jest również obowiązek oznaczenia opakowań napisem „napój energetyczny” lub wyrażeniem równoznacznym.

Reklamy

Za sprzedaż napojów energetycznych wbrew przepisom min. małoletnim grozi grzywna do 2000 zł. 

Ustawa ma wejść w życie w dniu 01 stycznia 2024r. jednak senat zaproponował zmiany od 1 lipca 2024r. 

Publikacja odzwierciedla opinię autora, NIW-CRSO nie jest odpowiedzialne za sposób wykorzystania zawartych w nich informacji.

­

adwokatka Magdalena Kusik-Balicka

Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie

www.stowarzyszeniesiw.pl

zadanie publiczne  finansowane ze środków NIW-CRSO

Zobacz też:

Prawo: Czy każda darowizny podlegają zaliczeniu do spadku?

Zerknij na Instagram →