Dopłaty to obowiązkowe, świadczenia pieniężne wspólników na rzecz ich spółki z ograniczoną odpowiedzialnością określane w umowie spółki.
Na wstępie wyjaśnić należy, że dopłaty to nie to samo co: wpłaty na podwyższenie kapitału zakładowego czy też pożyczki wspólników na rzecz spółki.
Umowa spółki nie musi przewidywać obowiązku dopłat, jak również wspólnicy nie mają obowiązku podjęcia uchwały o dopłatach. Jeżeli jednak uchwała, jednomyślna, została podjęta, wówczas wspólnicy w określony granicach: w określonych kwotach i w określonym czasie, mają obowiązek realizowania dopłat.
Celem dopłat jest oddłużenie spółki – pokrycie straty wynikającej ze sprawozdania finansowego albo też zapewnienie jej płynności finansowej, w szczególności wówczas gdy brak jest możliwości finasowania zewnętrznego (np. brak zdolności kredytowej).
Umowa spółki (jednomyślna uchwała wspólników o zmianie umowy spółki) przewiduje maksymalną wysokość dopłat, zaś dopłaty nakładane są i uiszczane równomiernie w stosunku do udziałów wspólników przez wszystkich wspólników. Nie ma możliwości w uchwale wspólników np. zwolnić niektórych wspólników od dopłata albo też nałożyć obowiązek dopłat w sposób dowolny, w sposób oderwany od posiadanych przez określonego wspólnika udziałów.
Do wniesienia dopłat niezbędna jest, poza postanowieniem w umowie spółki, uchwała Zgromadzenia Wspólników określająca: termin wniesienia i wysokość dopłaty. Ta uchwałą nie wymaga jednomyślności, bowiem ona konkretyzuje wcześniejsze postanowienie wspólników. Uchwała określająca wysokość i termin dopłat nie jest składana w sądzie rejestrowym.
Dopłaty:
- są zwrotne chyba, że kwota jest niezbędna do pokrycia straty ze sprawozdania finansowego (wówczas nie zostaną zwrócone),
- nie pobiera się od nich odsetek,
- nie podwyższają kapitału zakładowego, ani udziału wspólnika,
- nie tworzą nowych udziałów,
- mogą być przeznaczone na dowolny cel.
Konsekwencje nieuiszczenia dopłat mogą być różne, w zależności od postanowień umowy spółki. W każdym przypadku spółka ma prawo dochodzić dopłat wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie oraz naprawienia szkody. Umowa może stanowić o umorzeniu udziałów wspólnika, który nie realizuje dopłat. Może być też tak, że wspólnik zostanie wyłączony ze spółki.
Dopłaty podlegają podatkowi od czynności cywilno-prawnych (PCC) – 0,5% od kwoty dopłaty i co do zasady nie są traktowane, jak przychód spółki. Nie będzie tu wchodził w grę CIT, o ile dopłaty będą dokonane zgodnie z prawem: postanowieniami umowy spółki i uchwałami. Ważne jest, żeby postanowienia umowy spółki oraz uchwały zwierały precyzyjne postanowienia zgodnie z wymogami kodeksu spółek handlowych, bowiem w przeciwnym wypadku, kwoty wpłacane przez wspólników będą traktowane, przez organy skarbowe, jako przychód.
Publikacja odzwierciedla opinię autora, NIW-CRSO nie jest odpowiedzialne za sposób wykorzystania zawartych w nich informacji.
adwokatka Magdalena Kusik-Balicka
Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie
Zobacz też:
Miasteczko… Mariusza Tomczuka – na 623 urodziny Hrubieszowa [ZDJĘCIA]