30 grudnia 2024

Prawo: Pozasądowy rozwód?

Kiedy małżonkowie nie są w stanie uratować małżeństwa muszą wystąpić do Sądu Okręgowego z pozwem o wydanie wyroku rozwodowego. 

Reklamy

Jednak nie jest to proste, jak w filmie amerykańskim, że można podpisać jakiś dokument i jest się po rozwodzie. 

Rozwód w Polsce odbywa się wyłącznie przed sądem, według ściśle określonych zasad. Rozpoczyna się od pisma zwanego pozwem oraz wniesienia opłaty – podstawowa opłata to kwota 600 zł. Na pierwszy termin rozprawy rozwodowej, w zależności od miasta należy czekać od kilku do kilkunastu miesięcy. 

Reklamy

Sąd rozwodowy bada wiele kwestii. W pierwszej kolejności sprawdza czy nastąpił trwały i zupełny rozpad pożycia małżeńskiego czyli czy strony nie łączą już: uczucia, sfera seksualna oraz sfera gospodarcza, od kiedy tak jest i czy jest szansa na uratowanie małżeństwa.

Czytaj: Prawo: Oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego dziecka

Reklamy

W sytuacji gdy m.in.: 

– jeden z małżonków nie chce rozwodu, albo 

– strony domagają się ustalenia winy za rozwód,

– mają dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia,

– mają wspólne mieszkanie, w którym będą mieszkać po rozwodzie, 

– domagają się alimentów, 

Sąd musi przeprowadzić wnikliwe postępowanie dowodowe. Strony zgłaszają dowody, na potwierdzenie swoich racji, a sąd wzywa i przesłuchuje świadków i samych małżonków. Trwa to często do kilku lat. 

Zobacz: Prawo: Urlop ojcowski

Inne są sytuacje, gdy małżonkowie zgodnie chcą rozwodu i nie mają dzieci. Wtedy procedura sądowa jest sprawniejsza, a rozwód kończy się na pierwszym terminie rozprawy po wysłuchaniu stanowisk małżonków przez sąd. Jednak zwykle i tak na wyznaczenie tego pierwszego terminu należy poczekać kilka do kilkunastu miesięcy. 

Środowiska prawnicze już od lat apelują o zmiany zasad w przypadku rozwodów zgodnych, co wpłynąć może m.in. na odciążenie sądów okręgowych, które poza rozwodami i separacjami zajmują się również zaskarżeniami orzeczeń sądów rejonowych w sprawach rodzinnych i opiekuńczych. 

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje aktualnie nad uproszczeniem zasad rozwodów w sytuacji, gdy obydwoje małżonkowie chcą zakończyć małżeństwo i nie mają małoletnich dzieci. W szczególności omawiane są rozwiązania dotyczące rozwodu przed notariuszem oraz rozwodu w urzędzie stanu cywilnego. Jak tylko zostaną wprowadzone przepisy o rozwodzie pozasądowym będziemy Państwa informować.

Zobacz też:

Prawo: Przepadek pojazdu za jazdę w stanie nietrzeźwości

Zerknij na Instagram →

adwokatka Magdalena Kusik-Balicka

Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie

www.dabekkusik.pl

stowarzyszeniesiw.pl