2 maja 2024

Prawo: Termin zapłaty zachowku

Gdy spadkodawca pominie w testamencie swoich najbliższych (dzieci, małżonka, rodziców) to należy im się zachowek. Jest to uprawnienie do żądania od spadkobiercy testamentowego zapłaty kwoty pieniężnej stanowiącej równowartość określonej części spadku, który najbliżsi dostaliby, gdyby spadkodawca nie zostawił testamentu.

Jak szybko należy zapłacić taki zachowek? W pierwszej kolejności podkreślić należy, że zachowek to uprawnienie, z którego nie zawsze przecież uprawniony musi skorzystać. Tym samym dopóki nie zażąda on zachowku, zobowiązany do jego zapłaty nie musi podejmować żadnych działań. 

Termin do zapłaty zachowku rozpoczyna więc swój bieg od chwili, kiedy osoba uprawniona zażąda jego wypłaty. Konieczna jest zatem inicjatywa ze strony tej osoby – wezwanie do zapłaty zachowku.

Czytaj: Prawo: Przepadek pojazdu za jazdę w stanie nietrzeźwości

To również uprawniony do zachowku ustala termin jego zapłaty i informuje o tym zobowiązanego do jego wypłaty w treści wezwania do zapłaty zachowku. Termin ten powinien wynosić nie mniej niż 14 dni.

Brak zapłaty kwoty należnego zachowku w wyznaczonym terminie umożliwia uprawnionemu wniesienie sprawy do sądu. Często jednak zanim do tego dojdzie, następuje wymiana korespondencji pomiędzy stronami lub nawet podjęcie rozmów ugodowych, w których strony mogą uzgodnić także termin czy sposób zapłaty zachowku.

Jeśli po przeprowadzeniu postępowania sąd zasądzi zachowek, to zobowiązany do jego zapłaty będzie musiał go zapłacić po uprawomocnieniu się wyroku sądu.

Zobacz: Prawo: Kto odpowiada za śmieci po fotowoltaice

Podkreślić należy, że obowiązany do zaspokojenia roszczenia z tytułu zachowku może w postępowaniu sądowym żądać odroczenia terminu jego płatności czy rozłożenia go na raty. Decydując o tym sąd uwzględnienia sytuację osobistą i majątkową uprawnionego do zachowku oraz obowiązanego do zaspokojenia roszczenia z tytułu zachowku.

Warto pamiętać, iż w przypadku rozłożenia na raty roszczenia z tytułu zachowku terminy ich uiszczenia nie mogą przekraczać łącznie pięciu lat. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie na wniosek zobowiązanego sąd może jednak przedłużyć ten termin. Zmieniony termin nie może być dłuższy niż dziesięć lat. Możliwe jest też odroczenie terminu zapłaty rat już wymagalnych.

Zobacz też:

Prawo: Niektóre obowiązki właściciela psa

Zerknij na Instagram →

­

radczyni prawna Małgorzata Dąbek 

Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie

www.dabekkusik.pl

stowarzyszeniesiw.pl