21 grudnia 2024

Prawo: Ustalenie ojcostwa

W polskim prawie funkcjonuje tzw. domniemanie ojcostwa. Jeżeli dziecko urodziło się w trakcie trwania małżeństwa lub 300 dni od ustania małżeństwa (rozwodu, zgonu męża) lub orzeczenia separacji, domniemywa się, że ojcem dziecka jest mąż matki lub były mąż matki.

Reklamy

Jednak w sytuacji gdy matka dziecka nie jest i nie była mężatką i tym samym nie zachodzi domniemanie pochodzenia dziecka od męża matki, może dojść do ustalenia ojcostwa poprzez:

– uznanie ojcostwa – przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, konieczna jest obecność obojga rodziców. Można już uznać ojcostwo w stosunku do dziecka poczętego, ale nienarodzonego (uznanie ojcostwa przed narodzinami), tym samym już w chwili urodzenia się dziecka ojciec nabywa prawa i obowiązki

Reklamy

– sądowne ustalenie ojcostwa – wskutek wytoczenia powództwa przez matkę, ojca dziecka, dziecko lub prokuratora. Sądowe ustalenie ojcostwa następuje najczęściej w przypadku, kiedy domniemany ojciec nie chce uznać dziecka.

Czytaj: Prawo: Warunki zasiedzenia nieruchomości

Reklamy

Matka i ojciec dziecka mogą wytoczyć powództwo do czasu uzyskania przez dziecko 18 lat.

Natomiast powództwo o ustalenie ojcostwa nie jest ograniczone terminem dla dziecka i prokuratora. Oznacza to, że dziecko może wytoczyć powództwo w każdym czasie, bez względu na to czy jest pełnoletnie czy nie. Prokurator może wytoczyć powództwo, jeżeli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego.

Zobacz: Prawo: Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego?

Oczywistym skutkiem wyroku o ustalenie ojcostwa jest przyznanie praw rodzicielskich domniemanemu ojcu, który w toku postępowania sądowego został uznany przez Sąd za ojca dziecka. Dziecko po nim dziedziczy i nabywa prawo do alimentów. W wyroku sąd może także orzec o sprawowaniu władzy rodzicielskiej nad dzieckiem oraz alimentach.

Sąd także nada dziecku nazwisko. Dziecko może nosić nazwisko matki lub ustalonego ojca. Jeżeli rodzicie nie potrafią dojść w tej kwestii do porozumienia, wówczas dziecko otrzyma oba nazwiska swoich rodziców. Jeżeli dziecko ukończyło lat 13, do zmiany jego nazwiska potrzebna jest jego zgoda.

Zobacz też:

Prawo: Przepadek pojazdu za jazdę w stanie nietrzeźwości

Zerknij na Instagram →

radczyni prawna Małgorzata Dąbek

Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie

www.dabekkusik.pl

stowarzyszeniesiw.pl


Chcesz podzielić się informacjami z Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego z Czytelnikami lubiehrubie? Prześlij info i zdjęcia na adres lubiehrubie@gmail.com