22 stycznia 2025

Prawo: Wznowienie znaków granicznych

Kwestia przebiegu granic jest jednym z najczęstszych konfliktów międzysąsiedzkich. Wznowienie granic przeprowadza się w sytuacji, gdy pierwotna linia graniczna została przesunięta lub zatarta.

Reklamy

Zgodnie z ustawą prawo geodezyjne i kartograficzne przesunięte, uszkodzone lub zniszczone znaki graniczne, ustalone uprzednio, mogą być́ wznowione, jeżeli istnieją dokumenty pozwalające na określenie ich pierwotnego położenia. Wznowienie znaków granicznych prowadzące do odtworzenia przebiegu granicy musi być przeprowadzone przez geodetę.

Wznowienie granic polega na odnalezieniu na podstawie dowodów w postaci znaków i śladów granicznych oraz miarodajnych dokumentów, istniejącej i obowiązującej linii granicznej. Następnie zaznacza się ją stosownymi znakami granicznymi na terenie działki.

Reklamy

­

Sama czynność wznowienia znaków granicznych to procedura techniczna i nie stanowi procedury postępowania administracyjnego. Generalnie wznowienie znaków granicznych następuje w sytuacji, gdy granice mają charakter prawny i nie ma sporu co do ich przebiegu. W sytuacji gdy po dokonaniu wznowienia granic okaże się, że sąsiedzi nie są zgodni co do przebiegu granicy, należy wszcząć postępowanie rozgraniczeniowe, które ma na celu ustalenie przebiegu granic przez określenie położenia punktów i linii granicznych, utrwalenie tych punktów znakami granicznymi na gruncie oraz sporządzenie odpowiednich dokumentów.

Reklamy

Pamiętać należy, że w myśl zasady określonej w art. 152 kodeksu cywilnego, sąsiedzi zobowiązani są do współdziałania przy rozgraniczeniu gruntów oraz współdziałania przy utrzymaniu stałych znaków granicznych. Powinni zatem dokonywać wszelkich czynności z tym związanych – dbania o znaki graniczne, miedzę itp. To samo dotyczy kosztów rozgraniczenia i utrzymania stałych znaków granicznych − sąsiedzi zobowiązani są ponosić je po połowie, niezależnie do wielkości sąsiadujących ze sobą nieruchomości. Oczywiście sąsiad, który zlecił dokonanie czynności geodecie, powinien przedstawić drugiemu rachunki opiewające na te koszty oraz dokumenty potwierdzające dokonanie czynności.

­

radca prawny Małgorzata Dąbek

Kancelarie Adwokatów i Radców Prawnych DĄBEK & KUSIK

22-500 Hrubieszów, ul. Rynek 36

www.dabekkusik.pl

we współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie oraz

Stowarzyszeniem Sołtysów Gminy Hrubieszów w Hrubieszowie


Zobacz też:

Prawo: Czy pracownik może pracować podczas urlopu macierzyńskiego?

Prawo: Czy pracownik może pracować podczas urlopu macierzyńskiego?


Zerknij na Instagram →