23 grudnia 2024

Proso – Bardzo zdrowe bezglutenowe ziarno

Proso to rodzaj ziaren, które należą do rodziny tzw. starożytnych, gdyż towarzyszą człowiekowi już co najmniej kilka tysięcy lat. Przede wszystkim jest to produkt bezglutenowy, który można wykorzystać jako składnik wielu przepisów. Z prosa wytwarza się również coraz bardziej popularną w naszym kraju kaszę jaglaną, która cieszy się wieloma cennymi walorami odżywczymi.

Reklamy

 

Wiele osób popełnia błąd uważając, że dieta bezglutenowa powinna być całkowicie pozbawiona zboża. Tak naprawdę dostępnych jest wiele pysznych i bezpiecznych bezglutenowych alternatyw dla najbardziej popularnych zbóż, które są bezpieczne dla osób z celiakią i wrażliwością na gluten. Proso jest doskonałym przykładem bezglutenowego ziarna, które jest zdrowe i bezpieczne. Dlatego warto rozważyć włączenie prosa do codziennej diety?

Czym jest proso?

Chociaż możecie nie znać prosa w innej formie niż płatki śniadaniowe czy kasza jaglana, to jednak warto znać jego właściwości odżywcze. Można je bardzo łatwo włączyć jako składnik wielu potraw, dlatego może okazać się dla wielu bardzo wygodną propozycją dietetyczną. Czytając dalej, dowiecie się o korzystnych właściwościach prosa, a także o tym, w jaki prosty sposób włączyć to ziarno do codziennej diety.

Reklamy

Proso jako podstawa wielu diet na całym świecie, zanim zaczęło być uprawiane przez człowieka, przez tysiąclecia rosło dziko w Afryce. Jest bardzo bogate w składniki odżywcze, a do tego dość dobrze rośnie zarówno w zimnych, jak i w suchych regionach świata. Co więcej, zbiory ziarna są możliwe już po 70 dniach od sadzenia. Chociaż proso jest przede wszystkim uprawiane w Afryce, Azji oraz w Europie, to jednak staje się coraz bardziej popularne w Zachodniej części świata.

Właściwości odżywcze prosa

Filiżanka gotowanego prosa zawiera około 207 kalorii, ponad 6 g białka, 2 g błonnika pokarmowego, a także mniej niż 2 g tłuszczu. Co więcej, jest ono bogate w minerały, takie jak wapń, miedź, żelazo, a także fosfor, potas i selen. Proso zawiera również niezbędne witaminy, takie jak kwas foliowy, kwas pantotenowy, niacyna, ryboflawina, jak również witaminę B6, witaminę C, witaminę E i witaminę K.

Reklamy

Korzyści zdrowotne z obecności prosa w diecie

Wiele potężnych korzyści zdrowotnych, które oferuje proso, ma związek z zawartością błonnika pokarmowego. Tak na przykład wysoki poziom błonnika pokarmowego może pomóc zmniejszyć lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL) lub „zły” cholesterol. Jednocześnie zwiększa lipoproteiny o dużej gęstości (HDL) lub „dobry” cholesterol. Poza poprawą poziomu cholesterolu, znaczna zawartość błonnika w prosie wspomaga zdrowie serca, co czyni poprzez obniżenia ciśnienia krwi. W ten sposób zmniejsza również ryzyko zawału serca czy też udaru.

Oto przegląd innych korzyści zdrowotnych, które można uzyskać dzięki spożywaniu tego pradawnego ziarna.

  • Proso posiada 9 g błonnika w 100 g-owej porcji, które pomaga i wspiera prawidłowe trawienie. Dzięki temu proso może również pomagać rozwiązywać takie problemy zdrowotne jak biegunka. Wspiera również zdrową florę jelitową, co pozwala zapobiec wrzodom trawiennym oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jelita grubego.
  • Ziarna prosa są bogate w katechiny, takie jak kwercetyna, które pobudzają czynność wątroby oraz nerek. Te organy są niezbędne do prawidłowej detoksykacji organizmu, która zapobiega wielu chorobom.
  • Zawartość magnezu w popularnej kaszy jaglanej dostarcza wielu cennych korzyści, w tym poprawia wrażliwości na insulinę. Dzięki temu pomaga m.in. zapobiec cukrzycy typu 2.
  • Proso zawiera liczne przeciwutleniacze, takie jak selen, kwercetyna czy też kwas pantotenowy, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a także przed stresem oksydacyjnym. Dzięki temu pomaga zapobiegać wielu przewlekłym chorobom.
  • Proso jest bogate w żelazo oraz w kwas foliowy, dzięki czemu pomaga zapobiegać niedokrwistości, co czyni poprzez wspieranie tworzenia czerwonych krwinek, a także utrzymanie odpowiedniego poziomu hemoglobiny.
  • Zawarty w prosie fosfor wspomaga tworzenie komórek, tkanek, kości oraz pomaga w regeneracji i naprawie organizmu. Fosfor jest również kluczowym składnikiem struktur układu nerwowego.
  • Dzięki dużej ilości nierozpuszczalnego błonnika proso zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych. Czyni to poprzez m.in. poprzez zmniejszenie wydzielania kwasów żółciowych. Jak wiadomo, kwasy żółciowe przyczyniają się do tworzenia kamieni żółciowych.

Jak najlepiej korzystać z właściwości prosa?

Jeśli chcecie cieszyć się korzyściami odżywczymi prosa, to łatwo włączyć go do codziennej diety. Można je gotować w postaci kaszy jaglanej na parze jak ryż, przygotować z niego risotto, a także podawać z warzywami, wykorzystać jako składnik sałatki, czy też doprawić i podawać jako samodzielne danie.

Bibliografia:

  1. https://www.exitdoor.pl/zdrowie-i-uroda/proso/
  2. ICRISAT. „A New Generation of Pearl Millet on the Horizon”. The World Bank.
  3. McDonough, Cassandrea M.; Rooney, Lloyd W.; Serna-Saldivar, Sergio O. (2000). „The Millets”. Food Science and Technology: Handbook of Cereal Science and Technology. CRC Press. 99 2nd ed: 177–210.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)