22 listopada 2024

Protest Mieszkańców Hrubieszowa

My niżej podpisani jako mieszkańcy miasta Hrubieszowa składamy protest przeciwko budowie Spalarni Śmieci tzw. Elektrociepłowni przy ul. Gródeckiej.

Reklamy

 

Nasz protest wynika z obawy o nasze zdrowie i zanieczyszczenie powietrza naszego miasta. Obróci się ono w szare i zadymione, nie nadające się do życia miejsce. Spalarnia którą planuje wybudować dzierżawca gruntów znajdujących się przy ul. Gródeckiej a będącej własnością Urzędu Miasta, będzie na skalę przemysłową co utrudni życie mieszkańców Hrubieszowa w szczególności tych mieszkających przy ulicy Gródeckiej. Przy tej ulicy znajduje się Przedszkole, skupisko bloków mieszkalnych, domów prywatnych oraz mieszkań socjalnych. Usytuowanie spalarni między Oczyszczalnią Ścieków a Śmietniskiem spowoduje większe natężenie gazów trujących i metali ciężkich, które będzie bezpośrednio przenosić się na całe miasto.

Mieszkańcy tej ulicy od wielu lat odczuwają uciążliwości związane z sąsiedztwem m.in. śmietniska. Należy pamiętać, że ruch na tej ulicy jest już bardzo duży a dodać do tego ciężkie samochody, które każdego dnia miałyby przejeżdżać dostarczając tony śmieci to już będzie wskazywać na zbyt duże obciążenie całej ulicy. Tiry będą uszkadzać i tak już zniszczoną nawierzchnię drogi, która po ostatniej budowie obwodnicy nie została naprawiona.

Reklamy

My mieszkańcy ulicy Gródeckiej, borykamy się każdego dnia ze śmieciami gubionymi przez samochody wożące duże kontenery, z dziurami w nawierzchni utrudniającymi normalną jazdę samochodem, zwłaszcza przy Przedszkolu Miejskim nr 1, gdzie była robiona największa przebudowa systemu odprowadzania ścieków i nie została należycie naprawiona.  Ulica jest zaniedbana i brudna. Wielokrotnie wieczorami czuć smród  z oczyszczalni ścieków a zapewniano mieszkańców, że po modernizacji Oczyszczalni Ścieków nie będzie przykrych zapachów, niestety są. Nikt  nie pytał nas mieszkańców o zdanie kiedy budowano oczyszczalnie ścieków, nikt nie pytał jak budowano śmietnisko i nikt w końcu nie pytał jak budowano obwodnicę między budynkami, gdzie można było ją puścić właśnie przez działkę Urzędu Miasta między śmietniskiem a oczyszczalnią. 

Ile możemy akceptować decyzje urzędników, którzy nie raczą spytać mieszkańców o zdanie? Nasze budynki umieszczone są blisko ulicy i to powoduje, że odczuwamy każdy przejazd dużego ciężarowego samochodu. Bloki i budynki prywatne są pokryte dużą ilością pęknięć. Kto nam zwróci koszty naprawy naszych domów i mieszkań? W końcu kto nam zwróci wartość obniżonych wartości budynków, domów, działek i mieszkań? Bo kto w końcu chce mieszkać w sąsiedztwie oczyszczalni, śmietniska, spalarni i obwodnicy? Spalarnia powinna powstać w takim miejscu, aby  zanieczyszczenie nie przenosiło się na miasto, aby ciężkie samochody mogły swobodnie poruszać się ulicą/obwodnicą, która nie jest zamieszkana przez dużą liczbę ludzi.

Reklamy

Wnioskujemy o przeprowadzenie szeroko zakrojonej konsultacji ze społeczeństwem ponieważ z przedstawionych informacji na zebraniu samorządu dzielnicy Podgórze wynika ewidentny brak wiedzy Pana Burmistrza na tematy szczegółowe wiążące się z tą bardzo kontrowersyjną inwestycją. Padły bardzo ogólne stwierdzenia że będzie odzyskiwane ciepło (w jakiej ilości i jakim kosztem czyli finalnie czy i w jakim stopniu wpłynie to na cenę energii cieplnej i ewentualnie elektrycznej).

Czy firma EGASTA którą założyli trzej panowie z Warmii i Mazur w październiku ubiegłego roku KRS 0000580272 – bez żadnego doświadczenia ( brak technologii w Polsce), może zrealizować taką inwestycję przy kapitale założycielskim 4750 zł.  – śmieszne i dziwne, że Pan Burmistrz i Rada wydzierżawiają nieodpłatnie działkę pod inwestycję bez konsultacji ze społeczeństwem i bez jakiejkolwiek analizy. Nikt w Polsce nie zgodził się na taka uciążliwą inwestycję a Hrubieszów ma doświadczać jej skutków?

Mówił Pan o paliwach alternatywnych (że takie będą używane do opalania kotłów oprócz odpadów) a co to jest paliwo alternatywne – odpady palne rozdrobnione lub nie, wymieszane a do ich produkcji używa się opony, rozpuszczalniki, tworzywa sztuczne, tekstylia (głównie dywany), oleje odpadowe i odpady zwierzęce. Pogratulować spalin z takiego paliwa.

Prosimy nam i społeczeństwu odpowiedzieć na nasze wątpliwości a przed podpisaniem wstępnych umów bądź zleceniem prac które niosą za sobą koszty – pytać nas mieszkańców, przecież są wśród nas ludzie kompetentni znający tematy ochrony środowiska i energetyki a zapewniamy, że sprawy naszego miasta w którym żyjemy leżą nam na sercu.

 Zwracamy się z prośbą o zaprzestanie planowania budowania Spalarni śmieci w naszym Mieście.

           Mieszkańcy Miasta Hrubieszów

           Mieszkańcy wsi Gródek

(pod protestem podpisało się około 200 osób)

 

 

Do wiadomości:

  1. Burmistrz Miasta Hrubieszów, ul. mjr H. Dobrzańskiego „HUBALA” 1
  2. Starosta Powiatu Hrubieszowskiego ul. Narutowicza 34
  3. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Lublinie ul. Obywatelska 13, 20-092 Lublin

 

Adresy do korespondencji:

  1. Jerzy Pasieka ul. Gródecka 24, 22-500 Hrubieszów
  2. Anna Moćko ul. Gródecka 155, 22-500 Hrubieszów
  3. Janusz Łaszkiewicz ul. Gródecka 88, 22-500 Hrubieszów

 


 

Zobacz też:

Hrubieszów: Prąd i ciepło z odpadów. Przy Gródeckiej ma powstać elektrociepłownia 

Hrubieszów: Spotkanie w sprawie budowy elektrociepłowni