27 kwietnia 2024

Przedszkolaki wreszcie na swoim

Niemal 300 dzieci będzie mogło pomieścić przedszkole w mieście Ghazni, które w czwartek, 9 grudnia uroczyście przekazali do użytku przedstawiciele polskiej części Zespołu Odbudowy Prowincji PRT.

W uroczystości otwarcia przedszkola wziął udział m. in. gubernator prowincji Ghazni Musa Khan, zastępca dowódcy PRT ppłk Cezary Kiszkowiak, dyrektor Departamentu Edukacji Prowincji Ghazni Mubarak Azizi oraz odpowiedzialny za budowę, inspektor nadzoru inż. Krzysztof Freszel. Po przecięciu wstęgi gubernator odsłonił również tablicę pamiątkową przypominającą, że przedszkole powstało ze środków przekazanych przez Polskę i przy pomocy polskich specjalistów PRT.

Dotychczas miasto Ghazni nie posiadało przedszkola z prawdziwego zdarzenia. Choć w mieście funkcjonowały do tej pory trzy placówki nazywane przedszkolami to warunki jakie w nich panują są bardzo trudne. Przedszkola posiadają niewielkie pomieszczenia, a ich liczba jest niewystarczająca do zaspokojenia potrzeb bytowych i edukacyjnych. Wyposażenie jest bardzo skromne, często ogranicza się do dywanu i niewielkiej liczby zabawek. Dwa z trzech przedszkoli znajdują się w wynajmowanych budynkach, co dodatkowo obciąża budżet miasta, a jedna z placówek mieści się w budynku sierocińca. Plan zajęć nie przewiduje drzemki dla dzieci po posiłkach, gdyż w przedszkolach nie ma ani łóżek, ani materacy. Nawet jednak gdyby takie wyposażenie znajdowało się w placówkach, trudno byłoby wygospodarować dodatkową przestrzeń na ich rozłożenie. Z uwagi na ograniczenia przestrzenne budynki nie mają również osobnych pomieszczeń kuchennych. Dotychczasowe przedszkola mieściły od 25 do 40 dzieci. Zbudowane dzięki Polakom przedszkole jest zatem pierwszą z prawdziwego zdarzenia tego rodzaju placówką w Ghazni.

Budynek nowego przedszkola, który powstał w ramach projektu PRT ma dwie kondygnacje, zewnętrzne toalety z 6 kabinami i pomieszczenie na generator prądu. Na parterze budynku ulokowano jadalnię, kuchnię, magazyn, pokój dla personelu, pokój dla pracowników administracji, sypialnię, pomieszczenie rekreacyjne, 4 toalety z umywalkami. Piętro wyżej – aulę, 6 klas, bibliotekę i pomieszczenia sanitarne z toaletami i prysznicami. Na terenie posesji zbudowano również instalację bezodpływowego zbiornika na ścieki oraz zbiornik na wodę o pojemności 120 m³. Dla dzieci przygotowano również plac zabaw. Całość terenu otacza wysoki mur z bramą wjazdową przy której znajduje się dyżurka ochrony.

Przedszkole powstało w ciągu 6 miesięcy, a koszt budowy oraz wyposażenia wyniósł niemal 300 tys. dolarów. Środki finansowe pochodziły z Programu polskiej pomocy zagranicznej realizowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Najważniejszym celem budowy przedszkola była poprawa i zwiększenie możliwości opieki nad dziećmi, polepszenie warunków bytowych przedszkolaków oraz warunków pracy opiekunów. Nowe przedszkole umożliwi pomieszczenie większej liczby wychowanków oraz wprowadzenie dodatkowych zajęć. Dodatkowo, przeniesienie dzieci do nowego budynku zwolni budżet miasta z konieczności ponoszenia opłat za wynajem dotychczasowych lokali przedszkolnych. Rodzice, którzy wysyłali swoje dzieci do przedszkola mieszczącego się na terenie Departamentu Pracy i Spraw Społecznych co roku uiszczają symboliczną kwotę o równowartości ok. 8 dolarów USD, podczas gdy koszty wynajmu budynku wynoszą ponad 600 dolarów.

W całościową realizację projektu zaangażowani byli m.in. Tomasz Pietruczuk, Krzysztof Freszel, Justyna Bajer i Katarzyna Wojtusik. Ukończenie realizacji projektu zbiegło się w czasie z zakończeniem pobytu inż. Freszela w Afganistanie. Symbolicznym podziękowaniem za jego pracę na rzecz rozwoju prowincji Ghazni było umieszczenie na tablicy pamiątkowej, która zawiśnie w nowym przedszkolu, słów „inżynier Chris”.

Tekst: na podst. informacji PRT Artur Weber/Sekcja Informacyjno – Prasowa PSZ
Fot: Artur Weber