5 marca 2024

Przewodnik rozsądnego rodzica – jak bezpiecznie przewozić dzieci samochodem?

Zapewnienie bezpiecznych warunków jazdy to jeden z najważniejszych obowiązków każdego kierowca. Szczególną troskę powinni wykazywać rodzice, którzy regularnie przewożą samochodem najmłodszych członków rodziny. W dzisiejszym artykule podpowiemy, o czym należy pamiętać podczas codziennej jazdy pojazdem osobowym.

Reklamy

Jak bezpiecznie przewozić dzieci w samochodzie?

Jednym z najważniejszych aspektów bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodzie jest dostosowanie stylu jazdy. Kierowca powinien pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas manewrów. Warto zmniejszyć prędkość oraz dokładnie analizować zachowanie pozostałych uczestników ruchu drogowego. Zadbaj przy tym o optymalny stan techniczny auta. Ewentualne usterki mogą bowiem znacznie obniżyć bezpieczeństwo i stać się bezpośrednią przyczyną kolizji lub wypadku.

Przestrzegaj jednocześnie najważniejszych zasad poruszania się w ruchu ulicznym. Pamiętaj o tym, że styl jazdy powinien być zawsze dostosowany do warunków pogodowych. Gołoledź, mgła, intensywne opady deszczu oraz burza znacznie utrudniają bezpieczne przemieszczanie się samochodem. Sprawne światła, opony oraz układ hamulcowy pozwolą na odpowiednie reagowanie nawet w czasie najtrudniejszej pogody. Kierowca powinien zadbać także o sprawność pasów i innych systemów ochrony. Kluczową kwestię odgrywa również prawidłowo dopasowany fotelik dla dziecka. Chcesz poznać inne sposoby na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa na drodze? Jednym z nich jest zapewnienie sobie pakietu ubezpieczeń samochodowych, również tych dodatkowych, takich jak AC, Assistance czy NNW – dowiedz się więcej na Warta.pl.

Reklamy

Jak wybrać najlepszy fotelik dla dziecka?

Chcesz przewozić dziecko samochodem? Zadbaj o wybór odpowiedniego fotelika dla dziecka. Podczas zakupów kieruj się w stronę wiarygodnych produktów, których funkcjonalność i bezpieczeństwo zostało potwierdzone testami i certyfikatami. Wyposażenie dostępne jest w kilku kategoriach wagowych, które pozwalają na optymalne dopasowanie fotelika do potrzeb dziecka. Dla noworodków i niemowląt przeznaczone są modele należące do grupy 0+. Można korzystać z nich do momentu, aż dziecko będzie ważyć maks. 13 kg. Grupa 1. przeznaczona jest dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg. Grupa 2. i 3. sprawdzi się w przypadku starszych dzieci (ważących 15-36 kg).

Ważną kwestią jest również wzrost dziecka. Główka nie powinna przekraczać górnej granicy oparcia fotelika. Podczas zakupów uwzględnij także model samochodu oraz opcje montażu. Za optymalne rozwiązanie uchodzi mocowanie w systemie ISOFIX za pomocą specjalnych uchwytów. Niektóre modele samochodów nie są jednak wyposażone w ten rodzaj technologii i wymagają posłużenia się tradycyjnymi pasami. Fotelik należy wymienić w momencie zużycia oraz po kolizji.

Jak prawidłowo zamontować fotelik w samochodzie?

Przewożenie dziecka w foteliku jest obowiązkiem każdego kierowcy. W ten sposób można zapewnić ochronę najmłodszym pasażerom. Brak fotelika może okazać się tragiczny w skutkach podczas gwałtownego hamowania i innych manewrów. Jeśli wybrałeś optymalny model wyposażenia, zadbaj o prawidłowy montaż. Zacznij od wybrania najlepszego miejsca, którym najczęściej jest środkowa część tylnego siedzenia. Jeśli zamontowanie fotelika w tym miejscu jest niemożliwe, wybierz siedzisko za fotelem pasażera. Miejsce za kierowcą uchodzi bowiem za mniej bezpieczne.

Lepiej unikać przewożenia dziecka na przednim foteluJeśli jednak decydujesz się na ten krok, pamiętaj o bezwzględnym wyłączeniu poduszki powietrznej. Jej aktywacja może stanowić poważne zagrożenie dla życia dziecka. W przypadku najmłodszych dzieci najlepiej zdecydować się na montaż fotelika tyłem do kierunku jazdy. W ten sposób zmniejszysz odczuwanie hamowania oraz ograniczysz ryzyko urazów głowy, szyi i kręgosłupa w przypadku zaistnienia kolizji.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie samochodowe warto wybrać?

Ważnym aspektem pozostaje wykupienie dodatkowego ubezpieczenia samochodu na Warta.pl. Polisa pozwoli Ci zmniejszyć stres związany z wysokimi skutkami finansowymi nieprzewidzianych zdarzeń. Każdy odpowiedzialny kierowca powinien wyposażyć się w ubezpieczenie NNW, które zakłada wypłatę świadczenia w przypadku doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu lub w przypadku śmierci. Świadczenie ułatwi pokrycie kosztów ewentualnego leczenia.

Ciekawym wyborem będzie także ubezpieczenie Assistance, które zapewnia wsparcie na miejscu zdarzenia. Kierowca może liczyć na pomoc podczas holowania oraz otrzymanie samochodu zastępczego. Z opcji tej warto skorzystać podczas wakacji, gdy ewentualna usterka na trasie może okazać się szczególnie kłopotliwa. Wykupienie polisy znacznie zmniejsza stres i strach związany z prowadzeniem samochodu, przekładając się na bezpieczeństwo codziennej jazdy.


tekst i fot. mat. partnera