Pszczela harmonia – rozmowa z Kacprem Sochanem – ZDJĘCIA

Lubimy ludzi z pasją i dlatego chętnie przedstawiamy to, czym się zajmują. Prezentujemy kolejny materiał, którego bohaterem jest absolwent Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie.

Reklamy

Kacper Sochan, bo o nim mowa, zajmuje się hodowlą pszczół i założył właśnie stronę na facebook’u, poświęconą tym pracowitym owadom – Pszczoły Radostów-praca i pasja.

– Skąd wzięła się pasja związana z pszczelarstwem?

Do moich początków z pszczelarstwem mam ogromny sentyment. Wszystko zaczęło się od rozmowy z dziadkiem, który zainteresował mnie właśnie tą pasją. I tak, od słowa do słowa, pojawiły się pierwsze rodziny. Od początku nie brakowało mi zapału, potrzebna jest też ciągła praca. To też nieustanna nauka. Z miesiąca na miesiąc, widzę jak moja pasieka rośnie w oczach. Przynosi mi to bardzo dużo radości i satysfakcji.

– Ile rodzin pszczelich posiadasz?

Na ten moment posiadam 18 rodzin pszczelich, ale ciągle pracuję nad powiększaniem pasieki.

– Na pewno wiele czasu poświęcasz na obserwację pszczół. Co Cię zaskakuje, jeśli chodzi o ich pszczele życie?
Obserwację pszczół zacząłem jeszcze przed założeniem własnej pasieki. Od początku zwracam uwagę na każdy szczegół i poświęcam temu mnóstwo czasu. Niewątpliwie, całe życie pszczół jest interesujące. Jednak to, co najbardziej przykuło moją uwagę, to w jakim rytmie i harmonii żyją. Każda pszczoła zna swoje miejsce w tej całej pszczelej strukturze i dobrze wie, co ma robić. Uważam, że to jest niezwykłe.

– Co jest najtrudniejsze, jeśli chodzi o hodowlę?

Moim zdaniem najtrudniejsze w gospodarce pasiecznej jest walka z chorobami. Na obecną chwilę najwięcej problemów jest z roztoczem varroa destructor, z którym pszczoły nie są w stanie poradzić sobie same, jeżeli pszczelarz nie rozpocznie leczenia w odpowiednim czasie cała rodzin upadnie. Ja w swojej stosuję kwasy organiczne do walki z varroa, przez co „ciężka” chemia nie odkłada się w plastrach i mogę pozyskiwać naturalne produkty pszczele.

– Czego życzyć pszczelarzowi?

Na pewno dużo siły do pracy i pełnych beczek miodu.

– A zatem tego życzymy!

­

Z Kacprem Sochanem rozmawiał Daniel Buchowiecki, fot. archiwum prywatne KS.


Zobacz też:

W obronie wolnych mediów i sądów – ZDJĘCIA

W obronie wolnych mediów i sądów – ZDJĘCIA


LubieHrubie na Instagramie