22 lipca 2024

Pyłek kwiatowy – wspaniały dar natury zbierany przez pszczoły

Pyłek kwiatowy to podstawowy składnik pszczelich produktów wartych szczególnego zainteresowania. Dzięki jego właściwościom można szybko zregenerować siły i zmniejszyć uczucie zmęczenia – jednak to nie wszystkie jego zalety! Dowiedz się, czym jest pyłek pszczeli i poznaj jego właściwości!

Reklamy

 

Jak powstaje pyłek pszczeli?

Pyłek kwiatowy, który zbierają pszczoły, to męskie komórki rozrodcze produkowane przez rośliny. Drobny, niepozorny proszek jest znoszony przez owady do ula po to, by wyżywić młode pszczoły i zrobić zapasy. Pyłek pobrany z kwiatów jest częściowo przetwarzany przez pszczoły, bowiem jest mieszany z ich śliną i odrobiną nektaru. Grudki zlepionego pyłku kwiatowego to właśnie pyłek pszczeli. Owady transportują je do ula na swoich odnóżach, a produkt, który możemy zakupić w sklepie, to grudki trafiające do specjalnej przeszkody dla pszczół, zakładanej przez pszczelarza przy wlocie do ula. Pyłek pszczeli przeniesiony do samego ula zostaje przekształcony w pierzgę. Warto wiedzieć, że pszczelarze mogą określić, z jakich kwiatów pochodzi pyłek. Jego kolor jest uzależniony od tego, z jakiej rośliny został zebrany. Zazwyczaj ma on kolor jasnobrązowy lub żółty.

Reklamy

Poznaj dobroczynne działanie pyłku kwiatowego

Warto poznać skład tego specyfiku. Jest on przede wszystkim znakomitym źródłem białka – jego zawartość w przetworzonym pyłku kwiatowym może wynosić aż 40%. Oprócz tego, jest on cennym źródłem witamin z grupy B, czyli witaminy: B1, B2, B6, B3, B7, B5 i B8. Ponadto można w nim znaleźć prowitaminę A, witaminę C i E. W pyłku pszczelim, czyli inaczej w obnóżu pyłkowym, nie brakuje także minerałów takich jak: fosfor, magnez, wapń, cynk, krzem, chrom, żelazo i mangan. Trzeba też dodać, że ten pszczeli produkt zawiera enzymy, które są potrzebne organizmowi podczas procesów metabolicznych. Co można zyskać wprowadzając go do swojej diety? Jeśli nie jesz mięsa lub odchudzasz się, to dzięki spożywaniu tego specyfiku dostarczysz organizmowi białka, które jest Ci bardzo potrzebne. Poza tym pyłek pszczeli jest polecany tym, którzy chcą wzmocnić organizm po chorobie lub zadbać o jego większą odporność. Jest idealny, gdy chcemy zmniejszyć zmęczenie i poprawić swój nastrój. Poleca się go w przypadku problemów z koncentracją i nerwowości. Sporo osób sięga po niego, by oczyścić organizm z toksyn i poprawić wygląd skóry i włosów.

Reklamy

Planujesz zakup pełnowartościowego pyłku pszczelego? Zajrzyj do sklepu www.sloikmiodu.pl/pylek-pszczeli-kwiatowy.

Aby dowiedzieć się więcej o pyłku kwiatowym i pszczelich produktach, warto odwiedzić również ekspercki blog Miodoterapia.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)