27 września 2023

Rodzaje kredytów firmowych – co nimi sfinansujesz?

Kiedy rozwijamy swoją działalność może pojawić się moment, w którym będziemy musieli skorzystać z pomocy finansowej banku. W takiej sytuacji warto wiedzieć jaki kredyt najlepiej wziąć oraz na co możemy go przeznaczyć. W przypadku gdy pojawi się konieczność zaciągnięcia pożyczki związanej z działalnością przedsiębiorczą możemy ubiegać się o kredyt firmowy. Jest jednak kilka rodzajów takiego zobowiązania. Jak wybrać taki, który odpowiada aktualnym potrzebom prowadzonej przez nas firmy?

Reklamy


Rodzaje kredytów firmowych

Formy finansowania mogą być różne. Najbardziej znanym rodzajem jest kredyt inwestycyjny. Oprócz niego istnieje również możliwość zaciągnięcia takich kredytów jak obrotowy, płatniczy, pomostowy, preferencyjny, technologiczny oraz kredyt na oświadczenie. Można również skorzystać z posiadanego limitu na karcie debetowej. Możliwości jest mnóstwo, jednak na którą najlepiej się zdecydować?

Reklamy


Co można sfinansować?

W zależności od potrzeb naszego przedsiębiorstwa, możemy zdecydować się na jeden z wymienionych rodzajów kredytu. Każdy z nich ma inne przeznaczenie.

Reklamy

Kredytem inwestycyjnym opłacimy wszystko, co zwiększa majątek trwały naszego przedsiębiorstwa. Mogą to być maszyny i urządzenia, ale także budynki oraz środki transportu.

Kredyt obrotowy może sfinansować działalność bieżącą. Za pieniądze z niego uzyskane możemy kupić surowce, uregulować należności z kontrahentami bądź wykorzystać je na zakup towaru potrzebnego przy rozszerzaniu działalności.

Kredyt płatniczy udzielany jest tylko klientom banku, którzy posiadają w nim rachunek bieżący nie krócej niż 6 miesięcy, nie mają zaległości kredytowych w danej instytucji finansowej oraz mają zdolność kredytową. Jest to pożyczka na okres nie dłuższy niż trzydzieści dni, łącznie z odsetkami. Udzielany jest na potrzebę pokrycia przez przedsiębiorstwo innych zobowiązań przedsiębiorstwom, które mają ugruntowaną, dobrą sytuację finansową a ich kłopoty są tylko przejściowe.

W przypadku, jeśli uzyskamy dotację unijnej na działalność, ale pieniędzy na realizację przedsięwzięć potrzebujemy szybciej niż dostaniemy refundację – możemy zwrócić się z prośbą o udzielenie kredytu pomostowego. Dzięki temu możemy rozpocząć inwestycję wcześniej.

Firmowy kredyt w postaci kredytu preferencyjnego adresowany jest tylko do sprecyzowanych grup kredytobiorców. Na ogół ma korzystniejsze warunki, wynegocjowane przez osobę, która kredyt ten bierze. Pod uwagę, w tym przypadku, brane są preferencje kredytobiorcy dotyczące m.in. oprocentowania, harmonogramu spłat, warunków ogólnych umowy itd. Różnicę między wartością zindywidualizowanego kredytu a ceną rynkową kredytu pokrywa Państwo, wspierając i pobudzają działalności gospodarcze. Środki pieniężne uzyskane w ten sposób można przeznaczyć na zakup nowych urządzań bądź maszyn, koszty magazynowania itd.

Kredyt technologiczny to świetny pomysł dla firm, które zamierzają zainwestować w najnowsze technologie. Jeśli przedsiębiorca ma pomysł na wprowadzenie innowacji a jego przedsiębiorstwo jest małej bądź średniej wielkości to śmiało może ubiegać się o tego rodzaju zobowiązanie.

Ostatnią formą zaciągania kredytu na firmę jest kredyt na oświadczenie (oferty znajdziesz na: http://direct.money.pl/kredyty-gotowkowe-dla-firm/). Jest to szybka gotówka dla firmy, której procedura uzyskania jest znacznie uproszczona. Nie trzeba również podawać konkretnego celu, na jaki mają pójść pieniądze.

Istnieje wiele różnych sposobów aby pozyskać pieniądze na rozwój firmy. Trzeba jednak zorientować się w warunkach każdego rodzaju kredytu i zdecydować się na taki, który najbardziej odpowiada potrzebom naszej działalności.

 

 

fot. mat. sponsora