Rok Wyspiańskiego w ZS nr 2 w Hrubieszowie

Rok 2007 poświęcony jest wybitnemu twórcy Stanisławowi Wyspiańskiemu. W dniach 14-17 listopada w Krakowie odbędą się główne obchody 100 rocznicy śmierci artysty. Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Hrubieszowie uczcili pamięć Wyspiańskiego w szczególny sposób już we wrześniu.

Reklamy

19.09.2007 nauczycielki Barbara Wierzchowska i Anna Jańczuk zabrały uczniów na niezwykle interesującą sesję na temat „Labirynty Wyspiańskiego”.

Sesja naukowa składała się z dwóch części:
1. Literackiej, w której przedstawione zostały życiowe tragedie twórcy, „przekleństwo” najbardziej popularnej sztuki pt. „Wesele” i koncepcja teatru.
2. Plastycznej, zaprezentowanej w formie multimedialnej, w której można było zobaczyć dzieła malarskie, przykłady sztuki użytkowej wg projektu artysty, witraże i przepiękne polichromie.

Uczniowie uczyli się również jak należy „czytać” obrazy, zwracali uwagę na charakterystyczne motywy oraz kolorystykę. Nauczycielki zachęcały do wycieczek po Krakowie szlakiem Wyspiańskiego i kolejny raz pogłębiały wiedzę o kulturze.

W pamięci uczniów klas starszych powróciła niezwykła „Podróż do Soplicowa” z ubiegłego roku na motywach „Pana Tadeusza”, przygotowana również przez te nauczycielki.

A co zapamiętali uczniowie z tej sesji, to wszystko, o czym się nie pisze w podręcznikach:
• że „chabździe” to kwiaty przynoszone z pól do pracowni artysty wraz z korzeniami, by obserwować jak kwitną, więdną i umierają,
• że teatr Wyspiańskiego można umownie interpretować jako teatr śmierci, miejsce sądu nad narodem, wehikuł duchowy i labirynt,
• że niewyobrażalnie piękne są polichromie w Kościele Franciszkanów wykonane z przyjacielem Mehofferem,
• że przecudnej urody jest metaloplastyczna balustrada zaprojektowana dla Towarzystwa Lekarskiego,
• że brzydkie są meble wykonane jako prezent ślubny dla Tadeusza Boja Żeleńskiego.

tekst i foto
ZS nr 2

zobacz zdjęcia >>