29 maja 2024

Różowa skrzyneczka! Akcja w Hrubieszowie i powiecie hrubieszowskim

Różowa Skrzyneczka to oddalona inicjatywa, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym oraz zapewnieniem szerokiego dostępu do bezpłatnych podpasek, tamponów w przestrzeni publicznej.

! Różowa skrzyneczka !
podpaski, tampony.
Weź, jeśli potrzebujesz,
Zostaw, jeśli masz nadmiar.

Stowarzyszenie Aktywnych Animatorów Kultury w Hrubieszowie, we współpracy z Fundacją Różowa Skrzyneczka, realizują inicjatywę instalacji „Różowych skrzyneczek” w szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych znajdujących się w powiecie hrubieszowskim. Jedynym warunkiem skorzystania z tej inicjatywy jest wyrażenie chęci współpracy przez szkoły.

Dlaczego działamy?

4 % Polek nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych. To blisko 500 000 osób. Z trudnościami spowodowanymi niedostępnością podpasek w instytucjach publicznych spotyka się jednak każda z nas – w szkołach, uczelniach, urzędach czy bibliotekach.

­

  • 21 proc. nastolatek musiało wyjść ze szkoły ze względu na ich brak.
  • 10 proc. z powodu ograniczonego dostępu do podpasek w ogóle nie wyszło z domu.
  • 42 proc. rodzin nie rozmawia w domu o miesiączce.
  • 43 proc. nastolatek unika tematu okresu z ojcem.

Akcja różowa skrzyneczka skierowana jest do wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych znajdujących się na terenie powiatu hrubieszowskiego. Do dyspozycji posiadamy 12 różowych skrzyneczek.

Menstruacja dotyczy połowy naszego społeczeństwa. Nie może być to tematem tabu. Mamy XXI wiek i jest to wręcz nie do pomyślenia, aby kobiety, dziewczynki borykały się z problemem zdobycia środków higienicznych niezbędnych w tym czasie.

Fundację Różowa skrzyneczka wspierają konkretne osoby, społeczności lokalne i organizacje pozarządowe, a w Polsce jest coraz więcej miejsc, gdzie podpaski są dostępne na równi z papierem toaletowym.

By móc skutecznie działać i regularnie zapewniać wszystkim potrzebującym osobom godne miesiączkowanie, potrzebujemy Twojej pomocy! Serdecznie zapraszamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem Aktywnych Animatorów Kultury w Hrubieszowie, wzięcia udziału w akcji i możliwie jak największe wsparcie.

Kontakt i wszystkie niezbędne informacje w biurze Stowarzyszenia Aktywnych Animatorów Kultury pod nr telefonu:

537-550-950
888-814-640

­

info: SAAK Hrubieszów, fot. Fundacja Różowa Skrzyneczka


Zobacz też:

Powstaje szopka na hrubieszowskim Rynku [ZDJĘCIA]

Powstaje szopka na hrubieszowskim Rynku [ZDJĘCIA]


Zerknij na Instagram →