27 kwietnia 2024

Rozpoczęły się ćwiczenia Dragon-24

Rozpoczęły się ćwiczenia wojskowe pod kryptonimem DRAGON-24 najważniejszy sprawdzian taktyczny Wojska Polskiego i sił zbrojnych innych państw na terenie Polski oraz kluczowy element ćwiczeń NATO STEADFAST DEFENDER-24 (STDE-24). W związku z manewrami na drogach w całym kraju, także w województwie lubelskim, będzie wzmożony ruch pojazdów wojskowych.

Ćwiczenie DRAGON-24 (DR-24) to najważniejszy sprawdzian taktyczny Wojska Polskiego i sił zbrojnych innych państw na terenie Polski i kluczowy element ćwiczeń NATO STEADFAST DEFENDER-24 (STDE-24). To planowe ćwiczenie, które jest testem zdolności Sił Zbrojnych RP do reakcji na potencjalny wielowymiarowy kryzys o charakterze zbrojnym, przyczyniając się w ten sposób do wzmocnienia potencjału odstraszania i obrony Sojuszu oraz demonstrując siłę i determinację, które wynikają z jego jedności.

W ćwiczeniu DR-24 zaangażowanych będzie łącznie ok. 20 000 żołnierzy i 3500 jednostek sprzętu z 10 państw NATO, w tym około 15 000 żołnierzy Sił Zbrojnych RP. Zostaną oni poddani sprawdzianowi współdziałania i wykonywania zadań bojowych na lądzie, w powietrzu i na morzu. Oprócz działań militarnych w przytoczonych domenach przeprowadzone zostaną także działania wojsk w cyberprzestrzeni.

Czytaj: Hrubieszów: Pierwsza pomoc seniora [ZDJĘCIA]

Zadania Wojsk Obrony Terytorialnej

W ćwiczeniu biorą udział także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, których zadaniem jest zapewnienie swobody manewru wojskom operacyjnym i wsparcie działań taktycznych, m.in. podczas pokonywania rzek Wisła i San (przeszkody wodne), działań regulacji ruchu realizowanych przez Polską Policję i Żandarmerię Wojskową czy w miejscach postoju oraz w czasie przemieszczania Związków Taktycznych, obrona obiektów infrastruktury krytycznej oraz wyznaczonych terenów w stałych rejonach odpowiedzialności.  

Przebieg ćwiczenia

Ćwiczenie podzielone będzie na dwie fazy. Podczas pierwszej działania będą prowadzone w realiach sytuacji kryzysowej, w fazie drugiej – w ramach operacji obronnej. Żołnierze będą wykonywać zadania na terenie ośrodków szkolenia poligonowego oraz w terenie przygodnym. Kluczowymi elementami będą przeprawa wojsk sojuszniczych przez Wisłę oraz przemieszczenie Sił Szybkiego Reagowania NATO (VJTF), które będzie elementem łączącym DR-24 z ćwiczeniem BRILLIANT JUMP-24. Oznaczać to będzie m.in., że zarówno kołowe, jak i gąsienicowe pojazdy wojskowe będą przemieszczać się na całym terytorium RP.

Główne siły wydzieli 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, ale zaangażowani będą także żołnierze Wojsk Specjalnych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Obrony Terytorialnej. W przedsięwzięciu uczestniczyć będą także elementy obecnych w Polsce wojsk sojuszniczych. W DR-24 wezmą również udział elementy pozamilitarnej części systemu obronnego państwa od administracji samorządowej na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym do administracji rządowej. 

Warto podkreślić, że STDE-24 i DR-24 są ćwiczeniami o charakterze defensywnym i nie są skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu, ale stanowią demonstrację zdolności do przeciwdziałania agresywnej polityce i prowokacyjnej działalności Federacji Rosyjskiej. Ich planowanie rozpoczęło się już w 2022 roku. Ćwiczenia zbiegają się w czasie z obchodami 75. rocznicy powstania NATO i 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO.

Zobacz też:

Hrubieszów: Dyrektor szpitala zwolniona. Powołano nowego dyrektora SPZOZ

Zerknij na Instagram →


info, grafika: 2LBOT / MG