Rozpoznanie wraca z poligonu

W Drawsku Pomorskim zakończyło się tegoroczne letnie zgrupowanie poligonowe pododdziałów i jednostek rozpoznawczych Wojsk Lądowych.

Reklamy

W Drawsku Pomorskim zakończyło się tegoroczne letnie zgrupowanie poligonowe pododdziałów i jednostek rozpoznawczych Wojsk Lądowych.Ostatnim etapem zgrupowania było ćwiczenie taktyczno-specjalne pod kryptonimem „Delta-13”. Wzięły w nim udział dowództwa dwóch pułków rozpoznawczych: 2. z Hrubieszowa oraz 18. z Białegostoku, a także dowództwo 2. Ośrodka Radioelektronicznego z Przasnysza. 9. pułk rozpoznawczy z Lidzbarka Warmińskiego wcielił się natomiast wrolę ich przeciwnika, prowadząc aktywną działalność w rejonie objętym praktycznym działaniem wojsk. „Celem ćwiczenia było doskonalenie dowódców i ich sztabów w planowaniu oraz organizowaniu rozpoznania w przydzielonych rejonach odpowiedzialności. Pododdziały realizowały również zadania praktyczne na wyznaczonym obszarze. To wszystko w czasie naprawdę „taktycznej” pogody, ponieważ przez zdecydowanie większą część ćwiczenia padał deszcz. Pogoda utrudniała działanie, ale z pewnością wzmacniała hart ducha” – stwierdził Szef Zarządu Rozpoznania i Walki Elektronicznej G-2 Dowództwa Wojsk Lądowych, pułkownik Sławomir Florek.

Założone cele szkolenia zostały osiągnięte, jednak jak podkreślił pułkownik Florek, ćwiczący nie ustrzegli się błędów. „Będą one teraz analizowane, a następnie usuwane, m.in. w trakcie kolejnych zgrupowań, ćwiczeń i treningów, jak również w dalszej działalności służbowej w garnizonach” – wyjaśnił Szef G-2, podsumowując „Deltę-13”.

Na poligonie drawskim żołnierze „rozpoznania” szkolili się od 7 maja. W kulminacyjnym momencie na zgrupowaniu przebywało ich blisko 1600. Obok pułków rozpoznawczych (2. z Hrubieszowa, 9. z Lidzbarka Warmińskiego oraz 18. z Białegostoku) swoje umiejętności taktyczne i bojowe doskonaliły również pododdziały rozpoznawcze z 11. Dywizji Kawalerii Pancernej, 12 i 16 Dywizji Zmechanizowanej, 6. Brygady Powietrznodesantowej oraz 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Wspierali ich żołnierze z 2. Ośrodka Radioelektronicznego, Centralnej Grupy Działań Psychologicznych i 5. pułku inżynieryjnego. Ponadto w ćwiczeniu „Delta-13” wzięli również udział podchorążowie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych.

29 maja ćwiczące jednostki rozpoczęły powrót do macierzystych garnizonów.

 

Tekst i zdjęcia: mjr Michał Romańczuk

Żródło: army.mil.pl