18 kwietnia 2024

Skąd wziąć pieniądze na rozwój firmy?

Marzenie o własnym biznesie lub o rozwinięciu już istniejącego wiele osób odkłada na później, a często na nigdy, jako trudne lub niemożliwe do realizacji. Powód? Konieczność inwestycji i brak środków. Jednak wbrew pozorom nie trzeba mieć ogromnych oszczędności ani brać dużego kredytu. Coraz więcej instytucji udziela wsparcia przedsiębiorcom!

 

Źródeł finansowania firm, także już istniejących, jest więcej niż myślisz, a niektóre z form pomocy wcale nie wiążą się z pożyczaniem pieniędzy. Jeśli chcesz rozwinąć swoją działalność, weź pod uwagę jedną z poniższych form finansowania:

 Kredyty i pożyczki

Rozwój firmy za pożyczone pieniądze to wciąż bardzo popularna metoda finansowania działalności. Kredyty zaciąga się na konkretny cel, a pieniądze są przyznawane po rozpatrzeniu wniosku. Pożyczka może być na dowolne potrzeby. Te środki trzeba jednak zawsze zwrócić z nawiązką, dlatego warto dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw takiego rozwiązania.

 Fundusze unijne

Unia Europejska daje morze możliwości dla przedsiębiorców. Liczne programy, konkursy i dotacje dają szansę niemal każdej firmie na uzyskanie dodatkowych środków na rozwój i nie tylko. Aktualnie największe szanse mają przedsiębiorcy innowacyjni, ponieważ to dla nich zostało przygotowanych najwięcej propozycji. Jeśli firma prowadzi program B+R (badania i rozwój), łączy biznes z nauką i rozwija się w sposób nowoczesny, ma szansę stosunkowo łatwo pozyskać dodatkowe pieniądze na działalność i inwestycje. Więcej informacji na stronie Crido Taxand https://dotacjenainnowacje.taxand.pl/dotacje-unijne/

 Inkubatory biznesu

Dobre rozwiązanie dla firm, które dopiero startują. Zamiast dofinansowania inkubatory dają wiele ułatwień początkującym przedsiębiorcom. Rozwiązania są różne w różnych inkubatorach, ale może to być know-how, wsparcie w rozmowach z inwestorami, pomoc prawna czy po prostu udostępnienie przestrzeni biurowej.

 Fundusze inwestycyjne

Jeśli firma jest skłonna oddać część swoich udziałów, a w przyszłości także zysków, w zamiast za zastrzyk finansowy, warto sprawdzić ofertę funduszy inwestycyjnych, które często za współwłasność mogą zaoferować wsparcie biznesowe i finansowe. Dotyczy to zwłaszcza nowatorskich firm, innowacyjnych i atrakcyjnych dla wybranych funduszy. W zależności od działalności sprawdź fundusze venture capital (dla innowacji) lub seedowe (dla firm w początkowej fazie rozwoju). Taka współpraca to szansa na intensywny rozwój – fundusze inwestują tylko w firmy, w których wyczuwają spory potencjał.

 Faktoring

Jeśli przed rozwojem powstrzymują firmę zaległe płatności, można je odzyskać dzięki faktoringowi. Oznacza to sprzedaż należności np. w postaci niezapłaconych faktur specjalizującym się w faktoringu firmom. Po sprzedaży nie trzeba się już martwić odbieraniem zaległości, a uzyskane w ten sposób środki nie tylko pomagają zachować płynność finansową, ale też pozwalają nie odkładać inwestycji na później. Trzeba jednak pamiętać, że taka usługa kosztuje, często jest nawet droższa niż skorzystanie z kredytu.

 

fot. mat. sponsora