Skąd wziąć pieniądze na rozwój firmy?

Marzenie o własnym biznesie lub o rozwinięciu już istniejącego wiele osób odkłada na później, a często na nigdy, jako trudne lub niemożliwe do realizacji. Powód? Konieczność inwestycji i brak środków. Jednak wbrew pozorom nie trzeba mieć ogromnych oszczędności ani brać dużego kredytu. Coraz więcej instytucji udziela wsparcia przedsiębiorcom!

Reklamy

 

Źródeł finansowania firm, także już istniejących, jest więcej niż myślisz, a niektóre z form pomocy wcale nie wiążą się z pożyczaniem pieniędzy. Jeśli chcesz rozwinąć swoją działalność, weź pod uwagę jedną z poniższych form finansowania:

 Kredyty i pożyczki

Rozwój firmy za pożyczone pieniądze to wciąż bardzo popularna metoda finansowania działalności. Kredyty zaciąga się na konkretny cel, a pieniądze są przyznawane po rozpatrzeniu wniosku. Pożyczka może być na dowolne potrzeby. Te środki trzeba jednak zawsze zwrócić z nawiązką, dlatego warto dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw takiego rozwiązania.

 Fundusze unijne

Unia Europejska daje morze możliwości dla przedsiębiorców. Liczne programy, konkursy i dotacje dają szansę niemal każdej firmie na uzyskanie dodatkowych środków na rozwój i nie tylko. Aktualnie największe szanse mają przedsiębiorcy innowacyjni, ponieważ to dla nich zostało przygotowanych najwięcej propozycji. Jeśli firma prowadzi program B+R (badania i rozwój), łączy biznes z nauką i rozwija się w sposób nowoczesny, ma szansę stosunkowo łatwo pozyskać dodatkowe pieniądze na działalność i inwestycje. Więcej informacji na stronie Crido Taxand https://dotacjenainnowacje.taxand.pl/dotacje-unijne/

 Inkubatory biznesu

Dobre rozwiązanie dla firm, które dopiero startują. Zamiast dofinansowania inkubatory dają wiele ułatwień początkującym przedsiębiorcom. Rozwiązania są różne w różnych inkubatorach, ale może to być know-how, wsparcie w rozmowach z inwestorami, pomoc prawna czy po prostu udostępnienie przestrzeni biurowej.

 Fundusze inwestycyjne

Jeśli firma jest skłonna oddać część swoich udziałów, a w przyszłości także zysków, w zamiast za zastrzyk finansowy, warto sprawdzić ofertę funduszy inwestycyjnych, które często za współwłasność mogą zaoferować wsparcie biznesowe i finansowe. Dotyczy to zwłaszcza nowatorskich firm, innowacyjnych i atrakcyjnych dla wybranych funduszy. W zależności od działalności sprawdź fundusze venture capital (dla innowacji) lub seedowe (dla firm w początkowej fazie rozwoju). Taka współpraca to szansa na intensywny rozwój – fundusze inwestują tylko w firmy, w których wyczuwają spory potencjał.

 Faktoring

Jeśli przed rozwojem powstrzymują firmę zaległe płatności, można je odzyskać dzięki faktoringowi. Oznacza to sprzedaż należności np. w postaci niezapłaconych faktur specjalizującym się w faktoringu firmom. Po sprzedaży nie trzeba się już martwić odbieraniem zaległości, a uzyskane w ten sposób środki nie tylko pomagają zachować płynność finansową, ale też pozwalają nie odkładać inwestycji na później. Trzeba jednak pamiętać, że taka usługa kosztuje, często jest nawet droższa niż skorzystanie z kredytu.

 

fot. mat. sponsora