22 lipca 2024

Spotkanie Wielkanocne w Bursie

HrubieszówHrubieszów

Reklamy

Po raz pierwszy w historii Bursy Międzyszkolnej w Hrubieszowie, dnia 7 kwietnia 2009 r. odbyła się integracyjna uroczystość z okazji Świąt Wielkanocnych (wspólna kolacja).

Gospodarzem tej uroczystości była Pani Ewa Gnatowska – dyrektor Bursy Międzyszkolnej w Hrubieszowie.

Reklamy

Spotkanie odbyło się w najważniejszym okresie Świąt chrześcijańskich, jakim jest Wielki Tydzień i Zmartwychwstanie Chrystusa.

Z zaproszonych gości na uroczystość przybyli:
– Ksiądz Jan Kot – Proboszcz Parafii Prawosławnej Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny i kapelan wojskowy w miejscowym garnizonie,
– Naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego Pan Dariusz Czujkowski,
– Dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego wraz z wychowawczyniami.

Reklamy

Za przygotowanie uroczystości była odpowiedzialna wychowawczyni Maria Hukowska, która powitała wszystkich i w przemówieniu nawiązała do przeżywanych uroczystości Wielkiego Tygodnia i słów Prymasa 1000 – lecia kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Wszystko, co nas spotyka – zdrowie czy cierpienie, dobro czy zło, chleb czy głód, przyjaźń ludzka czy niechęć, dobrobyt czy niedostatek – wszystko to w ręku Boga może działać ku dobremu.”

Wychowankowie Bursy: Łukasz Kupiec i Melania Muzyczka przedstawili tradycję Świąt Wielkanocnych oraz zarys Prawosławia z uwzględnieniem bardzo ważnego elementu kultu, jakim jest Ikona i krótką historię Cerkwi stojącej obok Kościoła Św. Mikołaja. Omówili współpracę Kościoła Katolickiego z Kościołem Prawosławnym.

Bursowa grupa teatralna „Metamorfoza” pod opieką wychowawczyń: Ewy Puszek – Nowak i Beaty Gołofit – Hawryluk zaprezentowała montaż słowno – muzyczny pt: „Zbudź się mój duchu”, w którym wzięli udział wychowankowie bursy: Karolina Seremak, Melania Muzyczka, Kamil Kupiec, Rafał Kiszczyński i Dominik Jaros.

Pani dyrektor Ewa Gnatowska podziękowała za występ i złożyła życzenia świąteczne obecnym podczas uroczystego wieczoru i ich rodzinom.

Głos zabrał Pan Dariusz Czujkowski – podziękował za zaproszenie i podkreślił celowość takich spotkań, nawiązał do wierszy, które inscenizowała młodzież oraz złożył życzenia świąteczne.

Ksiądz Jan Kot podziękował za zaproszenie, nawiązał do tradycji Wielkiego Tygodnia, wspomniał o celowości współpracy Kościoła zachodniego – Katolickiego i Kościoła wschodniego – Prawosławnego, którą prowadził Jan Paweł II.

Uroczystość miała bardzo podniosły i rodzinny charakter, a kolacja przebiegała w atmosferze życzliwości i radości. Była namiastką zbliżających się Świąt Wielkanocnych, a program przedstawiony przez młodzież odzwierciedlał przeżywanie tego dnia.

Opracowała:
Maria Hukowska

zobacz zdjęcia >>

Hrubieszow LubieHrubie 2009