Spotkanie z Pauliną Kusiak – studentką Columbia Uniwersity

W dniu 22 listopada 2012r. na zaproszenie opiekuna Szkolnego Klubu Wolontariatu wolontariusze Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie uczestniczyli w spotkaniu z Pauliną Kusiak, rodowitą hrubieszowianką obecnie mieszkającą w Stanach Zjednoczonych.

Reklamy

Pani Paulina Kusiak jest absolwentką Uniwersytetu Miasta New York. Studiowała Stosunki  Międzynarodowe w latach 2005-2010. Jest też absolwentką Szkoły Liderów Polonijnych 2009r., założonej prze prof. Z. Pełczyńskiego finansowanej przez Senat RP.

Od tego roku jest studentką Columbia Uniwersity w kierunku „Fundraisingu” – zarządzania organizacjami pozarządowymi w New York.  Na co dzień Pani Paulina Kusiak pracuje w Fundacji Kościuszkowskiej – najprężniejszej amerykańskiej instytucji wspierając Polską Edukację Wyższą. 

Podczas spotkania nasz gość opowiadał wolontariuszom o swoich działaniach wolontarystycznych w organizacjach pozarządowych takich jak: Komisja Polsko – Żydowska w Kongresie Polsko – Amerykańskim, którego jest członkiem,  Komisji do spraw europejskich przy ONZ, której również jest członkiem. 

Pani Paulina przedstawiła młodzieży założenia filantropii w skali światowej oraz rolę pracy wolontarystycznej  w społeczeństwie amerykańskim. Mówiła o swojej pracy w PANGEA organizacji, która współzałożyła w 2009 roku i  której celem jest  promowanie  polskiej przedsiębiorczości oraz kształtowanie polskiego wizerunku i polskiej marki na świecie. Dużo mówiła o organizacjach pierwszej Konferencji Pangei w siedzibie PAIiIZU Polskiej Agencji Informacji Inwestycji Zagranicznych oraz Pracodawców RP i drugiej Konferencji 2011r. w Sejmie RP i na Giełdzie Warszawskiej, trzeciej Konferencji Pangei partnerowała z Europejskim Kongresem Gospodarczym.

Kolejna  konferencja, którą współorganizuje ma odbyć się w styczniu 2013r. w Miami na Florydzie.  Młodzież  z zapartym tchem słuchała i zadawała pytania. Byli ciekawi wszystkiego m.in.: jak Pani Paulina dostała się na studia do Stanów Zjednoczonych? Jak wygląda życie w Stanach Zjednoczonych? Jakie są  koszty? Jak się zaaklimatyzowała w nowym środowisku? Jak godzi pracę zawodową z pracą wolontarystyczną i studiami? Mnóstwo pytań. Bardzo ciekawe i wyczerpujące odpowiedzi.

Spotkanie z tak bogatą i ciekawą osobowością wniosło nowy wymiar odbioru rzeczywistości przez  młodego człowieka, w którym nie liczą się granice terytorialne, które człowiek współczesny przekracza, a jedynie granice znajomości języków obcych, wiedzy i otwartości na świat. Najważniejsze w tym  spotkaniu, zdaniem wolontariuszy, było przesłanie, które  zapamiętali: „nie ważne jest, gdzie człowiek żyje, skąd  pochodzi, ale KIM jest. Jakim jest człowiekiem i ile dobra po sobie pozostawi”.

 

Wolontariusze / Beata Tomaszczuk