Staszic: Stypendia im. płk. Kornickiego przyznane

I LO im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, już po raz trzeci przyznano stypendia ufundowane przez pułkownika Franciszka Kornickiego, absolwenta z roku 1936.

Reklamy

Decyzję Pana Kornickiego można uznać za testament pozostawiony potomnym. Kilka dni przed śmiercią podpisał on umowę darowizny na rzecz uczniów szkoły. Pieniądze co roku przeznaczane są na nagrody dla młodzieży szczególnie zaangażowanej w życie szkoły i środowiska lokalnego.

 

Stypendyści płk F. Kornickiego w roku szkolnym 2019/2020

Reklamy

1. Weronika Stępkowska kl.IIId

2. Wiktoria Stępkowska kl.IIId

3. Karina Krotkiewicz kl.IIIa

4. Karolina Gajewska kl.IIIa

5. Wiktoria Kamień kl.IIb

6. Julia Kamień kl.IIb

7. Aleksandra Wesołek kl.IIIe

8. Anna Najczuk kl.IIIb

9. Gabriela Jarosz kl.IIe

10. Marta Kuraszko kl.IIe

11. Patrycja Korońska kl.Ib3

12. Paweł Jerzyna kl.Ia3

13. Magdalena Bojarczuk kl.IIb

14. Oliwia Jaworska kl.IIb

15. Karolina Fila kl.Id3

16. Małgorzata Pitus kl.IIa

 

Ppłk Franciszek Kornicki ma bogatą historię, naznaczoną trudami wojny i bohaterskimi czynami. Po latach, w książce autobiograficznej pt. „Zmagania”, wznowionej ostatnio przez IPN, wraca pamięcią do szkoły, która dała mu podstawy wiedzy i wprowadziła w świat wartości. Opisuje czas nauki w Gimnazjum im. ks. Stanisława Staszica, jako okres pełen zmagań, ale najpiękniejszy w życiu. Postanawia też przekazać środki finansowe na stypendium dla uczniów.

Gest Pana Kornickiego przywodzi na myśl postawę naszego patrona, szlachetnego Polaka – ks. Stanisława Staszica, który o tę szkołę się troszczył, zabiegał o jej rozwój, a w testamencie zapisał środki na jej utrzymanie.

Ten szlachetny czyn naszego absolwenta dowodzi, jak wielkie znaczenie miał dla jego późniejszego życia czas spędzony w murach „Staszica”, jaki wpływ mieli ludzie, z którymi się tam zetknął. Potwierdza to prawdę słów, które przywołujemy obecnie jako motto: „Staszic to szkoła, która ma korzenie i skrzydła”.

Gratulujemy!

 

tekst i fot. LO Staszic