Sukces polskich żołnierzy

Przywódcę jednej z najbardziej niebezpiecznych grup rebeliantów zatrzymali żołnierze z polskich jednostek specjalnych. Mohammad Omar odpowiadał za organizacje ataków na Polskie Siły Zadaniowe w dystrykcie Giro.

Reklamy

Polscy żołnierze we współdziałaniu z funkcjonariuszami afgańskiego Zarządu Bezpieczeństwa Narodowego (NDS) i wsparciu Samodzielnej Grupy Powietrzno – Szturmowej zatrzymali Omara w biały dzień, w jego własnym domu. Mężczyzna ukrywał się od dawna i w domu pojawiał rzadko i tylko na chwilę. Tak było i tym razem. Jednak dom od dłuższego czasu był stale obserwowany. Gdy tylko Omar przyjechał do domu sygnał został przekazany do afgańskich służb specjalnych a polscy żołnierze specjalni wspólnie z kolegami z NDS ruszyli do akcji. Mohhamad Omar był całkowicie zaskoczony, nawet nie próbował stawiać oporu. Według danych zebranych przez służby Omar nadzorował blisko dwudziestoosobową grupę, która jest odpowiedzialna za większość ataków na Polskie Siły Zadaniowe w Giro.

Zaledwie dzień wcześniej żołnierze z polskich jednostek specjalnych przy wsparciu funkcjonariuszy afgańskiego Zarządu Bezpieczeństwa Narodowego (NDS) zlikwidowali należący do Talibów magazyn uzbrojenia, w rejonie m. Mirakkhel w dystrykcie Khogani.
W przejętym magazynie znajdowało się 40 szt. amunicji artyleryjskiej, w tym rakiety 122 mm, granaty moździerzowe 60 mm oraz granaty do działa bezodrzutowego SPG 73 mm. Według informacji zebranych przez oficerów SKW skład należał do figurującego na liście celów ISAF (JPEL) lokalnego dowódcy rebelianckiego – MULLAH KARIM, a przejęte środki bojowe miały być wykorzystane przez bojowników do ostrzałów FOB GHAZNI. Ze względu na warunki bezpieczeństwa, Grupa Inżynieryjna Zespołu Bojowego ALFA dokonała neutralizacji przejętych środków bojowych na miejscu ich znalezienia.

***

Tekst: Katarzyna Maćkowska,
Sekcja Informacyjno – Prasowa X zmiany PKW Afganistan