21 listopada 2024

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Zespole Szkół nr 1

Zespół Szkół nr 1 w Hrubieszowie już po raz siódmy przyłączył się do obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

Reklamy

 

Celem tej inicjatywy o charakterze globalnym, która obchodzona była w dniach 16-22 listopada br. jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi, zachęcając uczniów do aktywności życiowej, stawiania ambitnych celów i podejmowania własnej działalności gospodarczej.

W ramach ŚTP Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości zaprosiła uczniów, nauczycieli i przedsiębiorców do udziału w projekcie „Otwarta firma”.

Reklamy

Dla przedsiębiorstwa to wspaniała okazja do promocji oraz nawiązania nowych kontaktów w środowisku lokalnym. Szkoła otrzymała zaś możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej   o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do wejścia na rynek pracy, wpisując się w preorientację zawodową.

Projekt składa się z kilku modułów dostosowanych do poszczególnych etapów edukacyjnych. W Zespole Szkół nr 1 zorganizowano różnorodne zajęcia w ramach modułu „Biznes przy tablicy”. Zrealizowano następujące tematy:

Reklamy

Pracownik i pracodawca. Pani Magda Załuska z Powiatowego Urzędu Pracy przedstawiała możliwości zatrudnienia w kraju i UE. Omawiała aktualne oferty pracy na rynku lokalnym, krajowym i zagranicznym. Informowała o stopie  bezrobocia w  Polsce. Analizowała relacje pracownik – pracodawca, zwracając uwagę na  prawidłowo napisane dokumenty aplikacyjne i rozmowę kwalifikacyjną. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas: IIb i IVte.

Własna firma – etyczny biznes. Pan Michał Miścior – właściciel firmy Nowa Technika uświadamiał młodzież o konieczności zachowywania się w sposób przedsiębiorczy, który pozwala realizować własne cele i odnieść sukces w życiu zawodowym. Przedstawiał, jak założył  własną firmę. Mówił też o korzyściach, jakie wynikają z planowania własnych działań i inwestowania w siebie. Zaprezentował profil działania swojej firmy, zarządzanie i strukturę organizacyjną. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas: IVte i IIItd.

Własna firma – zawody przyszłości. Pani Kinga Radlińska i Wiesława Łuczak z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Zamościu  zaprezentowały i omówiły założenia filmu edukacyjnego związanego z problematyką współczesnego rynku pracy i zawodów przyszłości. Pani Wiesława Łuczak zachęcała uczniów do planowania ścieżki edukacyjnej i kariery zawodowej. Mówiła o możliwościach znalezienia pracy w kraju i za granicą. Inspirowała młodzież do podejmowania działalności gospodarczej na własny rachunek. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas: III b i IIItb.

Młodzież spotkała się też z  Panem Robertem Maciejczykiem właścicielem firmy Usługi  parkieciarskie,  który opowiedział, jak zrodził się pomysł na założenie własnej firmy, jak można pozyskać środki finansowe na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz jak ważna jest rzetelność i jakość świadczonych usług, które gwarantują osiągniecie sukcesu nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Opowiedział o swoich doświadczeniach zawodowych związanych z uruchomieniem filii firmy w Niemczech. Pan Robert spotkał się z uczniami klas: IV Tc, III Te i III Ta.

Finanse. Pani Iwona Jacucha z hrubieszowskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedstawiła młodym ludziom informacje dotyczące m.in. ubezpieczeń społecznych, zapoznała z procedurami zgłaszania prowadzenia działalności gospodarczej i pracowników do ubezpieczenia czy opłacania składek ubezpieczeniowych. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kl. II Tc i III Tc. Pan Jerzy Tudryn – pracownik Urzędu Skarbowego opowiedział młodzieży o zasadach rozliczeń obowiązujących w przedsiębiorstwach oraz formach opodatkowania. Przekazane zostały też informacje o ulgach odliczanych od dochodu, ustalaniu miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy z działalności gospodarczej. Wspomniał też o możliwości elektronicznej formy rozliczania się z urzędem skarbowym. W spotkaniu wzięły udział klasy: III Ta  i IV Tb.

Konsument. Pani Barbara Matyka – Powiatowy Rzecznik Konsumentów zapoznała młodzież z zasadami zawierania umów konsumenckich oraz praktycznymi przykładami korzystania z uprawnień konsumenta z tytułu niezgodności towaru z umową. Pani rzecznik podzieliła się również swoimi doświadczeniami w zakresie rozstrzygania sporów konsumenckich. Tym razem w spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas: III Ta, I Tc, III Td  i IV Td.

Akcję w szkole koordynowali nauczyciele przedmiotów ekonomicznych: Ewa Krasińska i Urszula Grądz, które jeszcze raz dziękują wszystkim firmom, instytucjom i ich przedstawicielom biorącym udział w ŚTP za zaangażowanie, życzliwość, wszechstronną pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia oraz dzielenie się swoją wiedzą, doświadczeniem i pasją z młodzieżą naszej szkoły. Warto dodać, że ucząc przez działanie oferujemy wiele możliwości praktycznego sprawdzania wiedzy. Rozwijamy również umiejętności krytycznego myślenia oraz kształtujemy aktywny stosunek do życia.

 

 

Ewa Krasińska/Urszula Grądz