13 kwietnia 2024

Święto Konstytucji 3 Maja w Staszicu

3 maja – cóż to za data? Dla setek młodych ludzi to jeden z wielu nic nieznaczących dni. Buntujemy się przeciwko pompatycznym i górnolotnym słowom. Nudzą nas uroczystości, apele, rocznice i święta. Czy tak musi być? Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje dobrego jutra…

 

W zwariowanym tempie dzisiejszego świata uczniowie hrubieszowskiego Zespołu Szkół nr 2 (Staszic) zatrzymali się na chwilę i cofnęli się w przeszłość, aby przygotować akademię z okazji 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego i odsłuchaniem Bogurodzicy. Następnie publiczność mogła podziwiać poloneza, którego uczniowie zatańczyli w pięknych strojach szlacheckich.

Patriotyczne pieśni odśpiewane przez chór i wiersze mówione przez recytatorów jeszcze bardziej przybliżyły historię i pokazały, czym była Konstytucja 3 Maja. Na tę krótką lekcję historii i patriotyzmu przyszło wielu uczniów naszej szkoły, którzy gromkimi brawami podziękowali i okazali swoje uznanie.

W akademii przygotowanej przez panią Edytę Wolańczuk wzięli udział uczniowie klas: 1a, 1e, 2a, 2d, 2e, 2c, 1bg, 2ag oraz 2cg. 


Zdjęcia »


 

fot. ZS nr 2