Strofami wiersza „Litania do ziemi” Stanisławy Burdy, rozpoczęto „Spotkanie z poezją”, w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu Filia w Hrubieszowie, w dniu 21 marca 2012 r. Spotkanie zorganizowano nawiązując do obchodów Międzynarodowego Dnia Poezji, ustanowionego przez UNESCO w 1999 r. – aby docenić twórczość literacką poetów związanych z Ziemią Hrubieszowską.
...Ziemio
korzeni Staszicowego trudu
Prusa i Leśmiana
odchodzących chat Ciesielczuka
i Buczyńskiego malw…
W spotkaniu uczestniczyli: przedstawiciele Klubów Seniora działających w Hrubieszowie, reprezentanci hrubieszowskich instytucji kulturalno-oświatowych oraz nauczyciele bibliotekarze.
Gościem specjalnym spotkania była poetka, Pani Stanisława Burda.
Prowadząca spotkanie – Aleksandra Kopczyńska – w prezentacji multimedialnej „Poeci znad Huczwy”, przedstawiła sylwetki poetów Ziemi Hrubieszowskiej.
Uczestnicy spotkania delektowali się poezją hrubieszowskich poetów, którą zaprezentowali – w montażu poetyckim – uczniowie z Zespołu Szkół w Werbkowicach.
Pejzaże poetyckie twórców Ziemi Hrubieszowskiej – przedstawiła w referacie – dyplomowana nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół w Werbkowicach, doktorantka w Instytucie Badań Edukacyjnych MEN w Warszawie – Pani Agnieszka Skubis-Rafalska.
Poetycki wykład uświadomił wszystkim, że poezję trzeba czytać. A o tym, że poezję można także śpiewać – przekonali zebranych – członkowie Zespołu Wokalnego „Promień”, działającego przy Spółdzielczym Klubie Kultury „Słoneczko” w Hrubieszowie.
„Poezja – jest głosem duszy. W poezji przechowywana jest tradycja danego narodu. Ona ukazuje radość i smutek, ból i cierpienie, zachwyt i szczęście”. Tymi refleksjami, podzieliła się z uczestnikami spotkania, poetka Pani Stanisława Burda. Czytając swoje utwory, dostarczyła zebranym wiele wzruszeń i poetyckich uniesień.
„Poezja jest niczym wiosna – otwiera pąki ludzkich serc” – to słowa listu, który skierowała do uczestników święta poezji w Bibliotece, nieobecna na spotkaniu Pani Małgorzata Skowron, autorka wierszy i bajek dla dzieci.
Na zakończenie – wszyscy zostali zaproszeni do obejrzenia okolicznościowej wystawy, zakupienia tomików poezji oraz na słodki poczęstunek.
„Spotkanie z poezją” – było jednym z działań, wspierających aktywność społeczną osób starszych i niepełnosprawnych – które Biblioteka realizuje w ramach programu „Biblioteka Pedagogiczna – Biblioteką dla każdego”.
Info i foto: BPH